0 коментариев
Поделиться статьей:

CentOS vs Ubuntu: вибираємо кращу ОС для сервера

Alla Rud 02.10.2020 0 163 на прочтение 10 минут

Щоб вибрати кращу ОС для вашого сервера, насамперед, враховуйте завдання, які необхідно виконувати з його допомогою. Centos vs Ubuntu - одні з найпопулярніших серверних ОС на сьогодні, але, які їх основні відмінності, переваги та недоліки кожної, розглянемо в цьому огляді. Ми допоможемо вибрати Centos або Ubuntu для стабільної і безпечної роботи вашого сервера.centos vs ubuntu

Що таке CentOS?

CentOS - Linux дистрибутив, вихідний код якого відкритий, ОС заснована на RHEL (Red Hat Enterprise Linux). CentOS з'явилася ще в травні 2004 року. Це ОС для корпоративного використання, розробка якої підтримується спільнотою. Тісний зв'язок з RHEL забезпечила цій системі масу корисних можливостей від Red Hat.

CentOS (Community Enterprise Operating System) - перш за все стабільна і безпечна система. Це стало можливим завдяки тому, що CentOS користується офіційною підтримкою Red Hat. CentOS можна легко встановити, налаштувати відповідно до ваших потреб.

Сьогодні ОС CentOS затребувана і популярна система, саме її найчастіше вибирають при замовленні VPS / VDS серверів в компанії ГіперХост.

CentOS рідко оновлюється, тому її вважають стабільною і безпечною для роботи бізнесу в Інтернеті. Система включає майже 95% функцій, які доступні в платній Red Hat Enterprise Linux. Вибираючи CentOS, ви отримуєте зручний функціонал абсолютно безкоштовно.

Купити VPS/VDS c CentOs

Що таке Ubuntu?

Ubuntu фактично заснований на Debian Linux. Система розроблена компанією Canonical. Основна мета - допомогти користувачам, тому було створено співтовариство з відкритим вихідним кодом. Більшість звичайних користувачів не можуть використовувати операційну систему Linux через складні команди. У свою чергу розробники Ubuntu працюють над тим, щоб максимально спростити використання ОС.

Ubuntu - одна з найпростіших операційних систем Linux. Крім того, вона має відмінну підтримку з боку спільноти розробників і просто величезну кількість форумів, на яких збираються любителі дистрибутива.

Убунту часто оновлюється, тим самим, надаючи користувачам нові можливості для роботи. Крім того з кожним оновленням розробники намагаються усунути попередні баги в системі. Спочатку система створювалася для новачків тому, якщо у вас немає досвіду в сфері адміністрування серверів, варто вибирати саме Ubuntu, так як з нею у вас буде набагато менше проблем в порівнянні з іншими серверними ОС.

Існує кілька офіційних редакцій Ubuntu:

Робочий стіл, який можна встановити на звичайний настільний комп'ютер в якості стандартної операційної системи. Він включає графічний інтерфейс (GUI) і поставляється в комплекті зі стандартними програмами.

Серверна версія - урізана версія Ubuntu для невеликих або корпоративних серверів. Вона використовує тільки інтерфейс командного рядка і поставляється з додатками для електронної пошти та веб-серверів.

Core - це орієнтована на безпеку версія Ubuntu, створена спеціально для пристроїв IoT (Інтернет речей).

У даній статті ми будемо порівнювати саме серверну версію Ubuntu.

Купити VPS/VDS c Ubuntu

Порівняння Centos vs Ubuntu

Що спільного між Centos і Ubuntu?

Коли мова йде про порівняння Centos і Ubuntu, то перше, що потрібно відзначити - обидві системи повністю безкоштовні. Їх у вільному доступі можна скачати в Інтернеті і встановити на свій сервер. Ці дві ОС - універсальні рішення, і їх можна використовувати практично для розміщення будь-яких проектів і програм.

Але все ж відмінностей між цими системами набагато більше, ніж спільного. Тому зупинимося саме на відмінних характеристиках в процесі вибору centos або ubuntu для сервера.

У чому різниця між Centos і Ubuntu?

Релізи та підтримка

Для цих двох серверних ОС цикли релізів абсолютно різні. Нові версії Ubuntu з'являються набагато частіше, ніж версії Centos. Так Ubuntu оновлюється кожні 6 місяців (це стосується саме настільних версій). Серверні версії з довгостроковою підтримкою випускаються раз в 2 роки і підтримуються протягом 5 років.

Остання версія, про яку відомо на сьогодні 20.10, повинна з'явитися зовсім скоро, 20 жовтня, під кодовим ім'ям Крута Горила. З операційною системою Centos справи йдуть по-іншому, її нова версія виходить кожні 3-4 роки, але її підтримка забезпечується на 10 років. Саме тому Centos вважають більш стабільною системою для довгострокових проектів.

Репозиторії

Для Ubuntu дійсно дуже багато репозиторіїв, в тому числі сторонніх. Програмний центр Убунту надає більше 40 тис. додатків. Це онлайн каталог, де всі необхідні програми зібрані в одному місці, навіть найновіші. Для Centos ця кількість в рази менше, крім того, деякі з них вже застаріли. Репозиторії Центос багато в чому обмежені - CentOSPlus, CentOS-Fasttrack, CentOS Extras, CR, Software Collections та інші. Для Ubuntu в основному використовуються більш нові пакети, але для Centos вони більш стабільні.

Робота з ОС

У цьому порівняльному пункті перемогу однозначно отримує Ubuntu, особливо, якщо це стосується початківців користувачів. Apt інструмент пакетування використовується для Ubuntu з розширеними можливостями, CentOS - rpm менеджер пакетів від Red-hat. Виходячи з цього, адаптуватися для роботи з сервером буде простіше саме з Ubuntu ОС.

Для Убунту в Мережі є набагато більше документації, є достатня кількість форумів, де можна знайти інформацію з будь-яких питань, і доступна технічна підтримка від розробників системи, крім того, команди для Ubuntu легкі для запам'ятовування.Незважаючи на всі переваги і простоти роботи з Ubuntu, не можна стверджувати, що CentOS менш стабільна або небезпечна. CentOS знаходиться під управлінням Red Hat і також надає технічний супровід для користувачів. CentOS вимагає навчання. В Інтернеті є дуже мало посібників. Але в більшості посібників передбачається, що ви вже знайомі з основами Linux. Якщо ви не знаєте про можливості командного рядка, ця ОС стане для вас складною у вивченні.

Сумісність з панелями управління

Для новачків наявність панелі управління на сервері дуже значне, адже за допомогою панелі управляти роботою машини набагато простіше і зручніше. У CentOS сумісність з панелями набагато краще, ніж в Ubuntu. Так на CentOS можна поставити популярну панель Cpanel, на Ubuntu ця можливість виключена. Але на Убунту можна встановити безкоштовні альтернативи Webmin / Virtualmin або VestaCP, які, в тому числі,підтримуються на CentOS.

Як встановити і налаштувати Centos і Ubuntu

Ще один дуже важливий етап в процесі вибору операційної системи для роботи вашого сервера. Процес установки і налаштування даних ОС насправді простий, але у кожної системи є свої відмінності, так як вони використовують різні менеджери пакетів.

Якщо розглядати даний процес з боку новачків, то установка Ubuntu може відбутися швидше, адже в Мережі дійсно дуже багато покрокових детальних інструкцій для цієї ОС. Для системних адміністраторів установка Centos також не складе труднощів і не займе багато часу.

При частці ринку 16,8% база користувачів CentOS менше, ніж у Ubuntu. CentOS націлений на комерційні проекти, у користувачів початкового рівня менше можливостей для його освоєння. Існують активні форуми спільноти, але вони офіційно не підтримуються. Знайти онлайн-керівництва для роботи з CentOS досить складно, більшість з них англійською мовою. Що стосується Ubuntu, то інструкцій російською мовою в Інтернеті досить.

ОС для ігрових проектів

У цьому пункті порівняння ОС Ubuntu однозначно перемагає в плані продуктивності. Багато ігор підтримуються на Убунту. У Ubuntu навіть є пакет, спеціально розроблений для геймерів, який називається Ubuntu GamePack. Якщо говорити про CentOS, то вона явно не розроблялася під ігрову індустрію.

Процес оновлення ПЗ системи

Якщо вам потрібно перевірити наявність оновлень для Центос, тоді використовуйте команду yum. Оновлення встановлюється вручну за допомогою цієї команди. Щоб оновити Ubuntu, використовуйте спеціальну утиліту, яка працює набагато швидше, ніж процес оновлення в CentOS.

  CentOS Ubuntu
Вартість підтримки Безкоштовно Безкоштовно
Оновлення серверної версії раз в 3-4 роки кожні 2 роки
Підтримка актуальної версії 10 років 5 років
Репозиторії Обмежена кількість (багато застарівших)

Велика кількість більше 40 тис.

Переваши пакетів Більш стабільні Більш нові
Простота роботи Потрбіні базові знання в Linux Легко освоїти новачкам
Інструкції у відкритому доступі Обмежена кількість мануалів Велика кількість інструкцій і профільних форумів
Підтримка панелі cPanel є немає

Підтримка Webmin/Virtualmin  

є є

Підтримка
VestaCP

є є

Процес установки

Потрібні базові знання Linux Простіше для новачків

Можливості для ігр

Не розроблялась для ігр

Спеціальний ігровий пакет
Ubuntu GamePack

Процес установки оновлень

Вручну

Через спеціальну утиліту

  Купить VPS c CentOS Купить VPS c Ubuntu

 

Що вибрати Centos або Ubuntu?

Якщо ви вирішуєте, що вибрати ubuntu server або centos, то однозначно слід вибирати ту систему, з якою вже раніше працювали на сервері. Якщо такого досвіду у вас немає, вибирайте Centos в разі, якщо стабільність роботи на першому місці, або Ubuntu для більш простого і легкого управління сервером. Якщо ви новачок, і робота з командним рядком поки ще вас лякає, то установка панелі управління вирішить цю проблему.

Чим Centos краще Ubuntu або навпаки, сказати неможливо, так як ці операційні системи стабільні і надійні в роботі, просто кожна з них має свою специфіку. Незважаючи на вибір операційної системи, технічна підтримка ГіперХост здійснюється безкоштовно для всіх VPS / VDS серверів.


Close Screen
Alla Rud
Статей: 608
Оцените статью:


Спасибо за отзыв
Рейтинг: 5 из 5 Голосов: 1