CMS чи конструктор сайтів, що краще у 2025-2026 роках?
Що таке CMS та що таке конструктор сайтів?
З кожним роком використання CMS та конструкторів сайтів для розробки онлайн проектів стає популярнішим. І це не дарма, адже подібні рішення значно спрощують процес розробки сайту та економлять бюджет власнику, особливо якщо йдеться про прості проекти.
CMS (від англ. Content Management System) – це система управління контентом сайту. Вона дозволяє створювати та керувати сайтом через адмін панель, при цьому не потрібно володіти навичками програмування. Найпопулярніша у всьому світі система WordPress, лідером серед CMS вона залишається вже багато років. Також популярні Joomla, Drupal, Bitrix та ін. Кому підходить CMS? Насамперед тим, хто хоче більше свободи, готовий розібратися з роботою системи чи працює з розробником. Переваги використання CMS для розробки сайту очевидні: дозволяє гнучко налаштовувати сайт, ідеально підходить для проектів, що масштабуються: від блогів до інтернет-магазинів. Для роботи необхідно зареєструвати домен та орендувати хостинг, більшість хостерів надають можливість автоматичного встановлення CMS на хостинг тариф, що значно спрощує роботу з системою.
Конструктор сайтів – це спеціальний онлайн-сервіс для створення сайту через візуальний інтерфейс. Все працює у браузері, без встановлення. Сьогодні найпопулярніші конструктори сайтів Webflow, Tilda, Site Pro та ін. Наприклад, деякі конструктори, як Site Pro, вже вбудовані на хостинг, при цьому не потрібно нічого додатково оплачувати, тільки сам тариф хостингу. Переваги використання конструктора сайтів для розробки: великий вибір шаблонів, все працює з коробки - швидко і просто, легко розібратися з функціоналом навіть новачкам. Кому підходить конструктор сайтів: новачкам, фрілансерам, малому бізнесу, тим, кому важлива швидкість запуску та простота роботи.
КритерІй |
CMS |
Конструктор сайтІв |
Простота використання |
Важче |
Простіше |
Гнучкість |
Висока |
Обмежена |
SEO |
Більш продвинутий рівень |
В залежності від платформи |
Ціна |
Є безкоштовні та платні системи |
Підписка, або встроєний в хостинг |
Масштабованість |
Відмінна |
Обмежена |
Дизайн |
Залежить від обраної теми |
Гарні шаблони з великим вибором |
Тренди 2025-2026 років у розробці сайтів за допомогою конструктора або CMS
Тренди майбутнього диктують нові правила у розробці сайтів за допомогою спеціальних систем та конструкторів.
Насамперед варто виділити зростання популярності headless CMS (наприклад, Strapi, Sanity) та інтеграції з frontend-фреймворками.
Headless CMS - це система управління контентом, в якій frontend і backend розділені. Контент зберігається та керується окремо, а виводиться на сайті через API.
Сьогодні популярні headless CMS Strapi - на Node.js, open-source, гнучкий та кастомізований; Sanity – потужний, API-first; Contentful, Directus, Ghost (у режимі API) та інші.
Основна перевага таких систем - це гнучкість, можна один контент використовувати в декількох місцях (сайт, додаток, маркетплейс, IoT), а висока швидкість роботи frontend дозволяє проводити оптимізацію продуктивності та СЕО. Такі системи легко масштабуються, тому їх легко інтегрувати з різними сервісами (пошук, аналітика, маркетинг).
Кому ідеально підходять Headless CMS?
- розробникам, які будують кастомні рішення.
- стартапам та SaaS-продуктам, яким потрібна гнучкість та масштаб.
- великим онлайн проектам.
Другий тренд цього року – це розширені можливості no-code платформ. No-code - це підхід, при якому сайти, програми та автоматизації створюються без програмування за допомогою візуальних інтерфейсів: drag-and-drop, блоків, налаштувань.
Що нового у подібних рішеннях у 2025 році? Наприклад, стають популярними інструменти типу Make (ex-Integromat), Zapier, n8n, Pabbly, вони дозволяють зв'язати між собою будь-які сервіси, які необхідні для автоматизації роботи сайту.
Конструктори сайтів удосконалять свої візуальні редактори, які перетворюються на повноцінні інструменти розробки сайтів. Так у конструкторах з'являються можливості для створення анімації, адаптивності тощо.
Все частіше використовуються AI-помічники. Сервіси надають генерацію сайтів та контенту на основі ШІ (наприклад, Framer AI, Wix AI, Notion AI). Підказки, автоматичне створення блоків, SEO-оптимізація, генерація текстів та картинок вже не майбутнє, а реальність, яку пропонують сучасні сервіси створення сайтів.
Створення веб-додатків без написання коду вже реально. Платформи Bubble, Glide, AppGyver, FlutterFlow дозволяють робити не просто сайти, а повноцінні веб-програми з логікою, базою даних і навіть авторизацією. No-code рішення вже актуальні не тільки для сайтів, вони можуть працювати з SMS, email, push-повідомленнями, чат-ботами тощо.
Найбільш актуальним трендом 2025-2026 року є використання штучного інтелекту в розробці сайту. ШІ-інструменти для створення сайтів (наприклад, AI-дизайн, генерація контенту) - musthave. ШІ може згенерувати структуру, дизайн, текст, зображення та навіть SEO-описи за лічені хвилини, що значно спрощує роботу власника сайту.
Генерація контенту та дизайну за допомогою ШІ допомагає швидко створити сайт та наповнити його, незалежно від того, що використовується конструктор чи CMS. Сьогодні вже є безліч інструментів, які допомагають отримати те, що потрібно для бізнесу. Наприклад, Framer AI – вводиш, який сайт хочеш і сервіс його "збирає". Surfer SEO + ChatGPT використовується для SEO оптимізації. 10web.io – AI-білдер на базі WordPress. Notion AI, Writesonic, Jasper, Copy.ai допомагають у процесі створення текстового контенту. ШІ адаптує контент під нішу та цільову аудиторію, а це дуже важливо для правильного та якісного просування сайту.
Ще один не менш актуальний тренд – адаптація сайту під голосовий пошук та Web 3.0.
Щоб сайт потрапляв у голосову видачу, він має бути оптимізований під мову та короткі відповіді. Що необхідно зробити для адаптації сайту під голосовий пошук у 2025 році? Використовувати розмовні фрази у заголовках та FAQ, додавати структуровані дані (schema.org), використовувати "питання-відповідь" формат: блоки FAQ, короткі описи, робити сайт максимально швидким та мобільним.
До 2026 року понад 50% комерційних запитів будуть пов'язані із голосом (за прогнозами Gartner/Google). Це особливо важливо для локального бізнесу, наприклад, коли користувач за допомогою голосового пошуку шукає щось поблизу нього. Тому слід враховувати функціонал обраного методу розробки сайту, чи він зможе надати вам можливості для адаптації сайту під нові тренди.
Що таке Web 3.0? Це концепція інтернету, де користувачі контролюють свої дані, використовують децентралізовані технології (блокчейн, IPFS), взаємодіють із сайтами через смарт-контракти, цифрові гаманці, NFT, DAO та ін. Web 3.0 - це про безпеку, контроль та нові форми взаємодії. Саме цей тренд все більш популярний, тому важливо його також враховувати при створенні сайту за допомогою CMS або конструктора.
Кому що підходить: CMS чи конструктор сайтів?
Коли йдеться про старт проекту і початок його роботи, то складно вибрати, що саме потрібно система управління сайтом або конструктор сайтів. Давайте розбиратись.
Кому підійде CMS? Системи створення сайту підійдуть насамперед блогерам, корпоративним сайту і великим проектам, яким важливий повний контроль. CMS, такі як WordPress ідеально підходять для ведення блогу, новинників, порталів. Це зручне керування статтями, категоріями, SEO-налаштуваннями, тому це рішення ідеальне для блогерів.
За допомогою CMS можна створити корпоративний сайт, онлайн магазин, лендинг, не обмежуючись шаблонами.
Системи управління сайтами підтримують інтеграції з CRM, маркетинговими сервісами, налаштування форм та логіки, тому вони відмінне рішення для сайтів малого та середнього бізнесу.
CMS-платформи на кшталт WooCommerce (на WordPress), OpenCart, PrestaShop – спеціально заточені під e-commerce. Серед функціоналу керування товарами, замовленнями, платежами, складом. Тому на CMS зручно розробляти інтернет-магазини.
Також CMS успішно використовуються для створення освітніх та медіапроектів: можна налаштувати особисті кабінети, платний доступ до матеріалів, інтеграцію з LMS.
Коли CMS – це гарне рішення? Ваш сайт розвиватиметься і ростиме, потрібен індивідуальний функціонал, необхідний контроль над даними та хостингом, потрібен доступ для розробника? Якщо вам необхідне виконання даних пунктів, то розробка сайту на CMS – найкраще рішення.
Кому підійде конструктор сайтів? Конструктор сайтів буде актуальним для сайтів малого бізнесу, фрілансерам, а також проектам-початківцям, яким потрібно зробити сайт швидко і просто.
Конструктори сайтів - ідеальний інструмент для тих, хто хоче швидко, красиво та без проблем запустити сайт. Особливо в 2025-2026 роках, коли no-code та AI роблять все ще простіше та доступніше для власника бізнесу онлайн.
Для фрілансерів конструктор сайтів допоможе створити гарне портфоліо, персональний сайт візитівку та вигідно представити свої роботи в мережі. Величезний плюс конструктора сайтів – це набір готових шаблонів та адаптивність під мобільні пристрої.
Для проектів-початківців, стартапів, також вигідніше і простіше використовувати конструктор сайтів. Наприклад, це дозволяє швидко протестувати ідею без великих вкладень.
Для онлайн-школи, коучів також простіше і доступніше використовувати конструктори сайтів. Можна швидко зібрати сторінку для вебінару, марафону або курсу. Плюси конструкторів - це форми реєстрації, вбудовані платежі, інтеграції з розсилками.
Для користувачів без технічних знань у сфері програмування конструтори – незамінне рішення. Не потрібно вивчати CMS, роботу хостингу та FTP, лише візуальний редактор та час на створення власного сайту.
Коли краще вибрати конструктор? Важлива швидкість запуску проекту, немає достатнього досвіду в розробці, потрібен мінімальний сайт без складної логіки "своїми руками", все має бути в одному місці (домен, хостинг, редактор)? Тоді в такому разі конструктор сайтів - найкращий вибір для початку роботи.
Чи варто переходити з одного рішення на інше?
Перехід із конструктора на CMS виправданий лише тоді, коли сайт вже виріс, і на конструкторі немає необхідного функціоналу для роботи. Немає універсальної відповіді: все залежить від завдань, бюджету та рівня підготовки того, хто займається цим сайтом. Головне у такому разі вибрати те, що максимально ефективно вирішує завдання на сьогодні та дає можливості на майбутнє проекту.
Хостинг для CMS чи хостинг з конструктором сайту?
Усі сучасні хостери адаптовані для розміщення та роботи сайтів на CMS. Для більшості популярних CMS доступне автоматичне розгортання з коробки в пару кліків на віртуальному хостингу. На віртуальних серверах CMS може встановити технічна підтримка хостера на запит клієнта як у ГіперХост.
Віртуальні тарифи хостингу підтримують CMS, але вони також включають безкоштовний конструктор сайтів з панелі управління (на прикладі ГіперХост). Тобто можна вибрати відповідне рішення для розробки сайту в одного хостера і не шукати додаткові варіанти для розміщення.
Але як визначитися із вибором? Хостинг для CMS – звичайний хостинг (Shared, VPS), на який потрібно встановити CMS вручну або через автоустановник із панелі керування (якщо хостер пропонує таку функцію). Це рішення підходить для сайтів, яким потрібна гнучкість, масштабованість, доступ до коду, бази даних. Для роботи потрібні базові тех. знання від користувача, надається повний контроль. Сайт на CMS можна переносити з хостингу на хостинг без проблем.
Хостинг із вбудованим конструктором сайтів (з панелі керування хостингом) - це редактор сайту, шаблони та технічна підтримка в одному місці. Надається із зручним з drag-and-drop інтерфейсом, немає доступу до коду або в обмеженому вигляді, не потрібно додатково розгортати ПО на сервері хостингу та налаштовувати, все вже готове до роботи після встановлення та налаштування шаблону. Така система не завжди підходить для нестандартних онлайн проектів, але вона є ідеальною для новачків та користувачів без технічних знань, коли потрібно зробити сайт швидко та просто. Як мінус, здебільшого перенести сайт зроблений на конструкторі на інший хостинг немає можливості.
Купити хостинг з конструктором
Чи потрібна гнучкість розробки, зростання проекту, SEO, свій код, e-commerce? Тоді вибирайте CMS для створення веб-сайту. Потрібен сайт «під ключ» без технічних проблем та економія часу на розробці? Тоді конструктор сайту на хостингу – чудове рішення.