FreeBSD у деталях. Про плюси та мінуси системи
FreeBSD - це популярна операційна система з відкритим вихідним кодом, яка є дочірньою гілкою сімейства UNIX.
У цій статті розглянемо операційну систему - FreeBSD, чим вона приваблює користувачів і які недоліки має. Ще в 1993 році почалася розробка операційної системи FreeBSD (Berkeley Software Distribution), цього ж року вийшла перша офіційна версія. Останній реліз системи з'явився в серпні 2015. Як бачимо, ОС FreeBSD стабільно розвивається і природно має своїх шанувальників. Давайте розберемося, за що так користувачі люблять FreeBSD і які недоліки має ця система. Тим більше, що ми пропонуємо VDS сервера з FreeBSD.
Багато користувачів часто порівнюють FreeBSD з Linux, оскільки обидві ці системи схожі між собою. Спільна риса: вільне завантаження з мережі, відкриті вихідні коди, безкоштовність, форуми підтримки, де можна знайти багато прихильників цієї ОС.
Головні переваги системи FreeBSD
Розглянемо основні плюси використання FreeBSD ОС на вашому сервері:
✓Стабільність роботи. Кілька років тому компанія Netcraft довела до відома результати аналізу роботи сайтів. Найдовшу безперервну роботу (за календарними днями) мали веб-проєкти, які працювали під управлінням FreeBSD.
✓Безкоштовне скачування ОС. Більшість користувачів завжди роблять вибір на користь безкоштовних систем, і не обтяжують себе купівлею дорогих ліцензій для ОС. Таким чином завантажити і встановити FreeBSD Ви можете абсолютно безкоштовно. FreeBSD має активну спільноту користувачів і розробників. Існує велика документація, включно з офіційними керівництвами, форумами та блогами, які допомагають користувачам отримувати підтримку і вирішувати проблеми.
✓Відкритий вихідний код. Будь-хто може вносити свої правки в код і виконувати бажані перевірки без проблем, щоправда, є певні обмеження, але вони занадто мінімальні. FreeBSD поширюється за ліцензією BSD, яка дає змогу вільне використання, зміну і поширення вихідного коду. Це дозволяє користувачам вільно розпоряджатися системою і створювати власні похідні продукти.
✓Якість. Багато популярних на весь світ веб-сервісів використовують цю систему, що є безперечним підтвердженням якості роботи. За оцінками експертів майже 40% серверів на ринку СНД працюють саме на цій ОС. FreeBSD відома своєю високою продуктивністю та ефективним використанням ресурсів системи. Вона добре підходить для серверних додатків і середовищ з високим навантаженням, забезпечуючи швидкодію і чуйність системи.
✓Надійність. Цей фактор забезпечується монолітним ядром і закінченою логічною структурою ОС, яка по суті є цілісною. FreeBSD надає безліч функцій безпеки, таких як обов'язкові доступи, контроль на рівні ядра, механізми захисту від переповнення буфера тощо. Вона також активно оновлюється для реагування на нові загрози безпеки.
✓Підтримка мережі та мережевих протоколів. FreeBSD має потужну підтримку мережевих технологій і протоколів, що робить її привабливим вибором для розгортання серверів і мережевих пристроїв.
Ці переваги роблять FreeBSD популярним вибором для безлічі завдань, включно з серверними додатками, хостингом, маршрутизацією, мережевими пристроями та багато іншого.
Структура системи FreeBSD:
- Бібліотека С використовується як системний інтерфейс програмування.
- Ядро, яке призначене для планування всіх процесів, управління пам'яттю, роботи з пристроями тощо.
- Різноманітні файлові утиліти, компілятори, оболонки, редактори зв'язків та інші програми для кінцевого користувача, деякі з них ґрунтуються на коді GNU.
- За графічний дизайн відповідає вбудована у FreeBSD X Window.
- Величезний вибір системних і прикладних програм.
FreeBSD - це операційна система, яка має безліч цікавих особливостей для розробників. Наприклад:
- ZFS Файлова Система: FreeBSD підтримує ZFS (Zettabyte File System), що уможливлює створення високоефективних і стійких файлових систем із функціями знімків, клонування та відновлення даних.
- Jails: FreeBSD надає технологію Jails, яка дає змогу створювати віртуальні оточення, ізольовані від основної системи.
- pf (Packet Filter): FreeBSD постачається з pf, потужним фільтром пакетів і брандмауером, який забезпечує гнучкий і ефективний контроль трафіку в мережі.
- DTrace: DTrace - це потужний інструмент для налагодження та профілювання, який дає змогу аналізувати системну поведінку в реальному часі.
- Компоненти FreeBSD Base System: Основна система FreeBSD містить у собі безліч корисних утиліт і програм, як-от браузер man pages, пакети для розроблення, підтримка широкого спектра файлових систем, включно із ZFS і UFS тощо.
- Підтримка апаратного забезпечення, включно з процесорами різних архітектур, мережевими картами, відеокартами та іншими пристроями.
Розробкою FreeBSD займаються майже 4 тис. добровольців, які і випускають оновлені версії. Але все-таки система не є настільки популярною, як, наприклад, Linux. Розберімося в причинах, чому FreeBSD має невелику кількість користувачів. Насамперед це "заслуга" розробників, які займаються шліфуванням коду системи, і дуже мало часу приділяють рекламі свого продукту. Крім того, вони мало піклуються про пересічного користувача і не спрощують процес налаштування та встановлення ОС, що для багатьох є ключовим етапом при виборі операційної системи. Адже налаштувати Linux набагато простіше ніж FreeBSD. Отже, ми плавно перейшли до недоліків операційної системи FreeBSD.
Недоліки системи FreeBSD
Серед мінусів ОС користувачі найчастіше виокремлюють складність встановлення та налаштування системи, але з набуттям певних навичок в адмініструванні, цей недолік стає несуттєвим. Крім того, для вивчення роботи FreeBSD недостатня кількість літератури і важкий доступ до документації. Виділимо основні недоліки системи в кілька пунктів:
Складність у налаштуванні: FreeBSD орієнтована на досвідчених користувачів і системних адміністраторів. Встановлення та налаштування можуть бути складними для новачків і вимагають глибоких знань UNIX і командного рядка.
Обмежена підтримка обладнання: FreeBSD може мати обмежену підтримку для деяких нових або екзотичних пристроїв і обладнання. Драйвери для деяких пристроїв можуть бути менш стабільними або повноцінними, ніж в інших популярних операційних системах.
Обмежене ПЗ: Незважаючи на наявність портів і пакетних менеджерів, деякі програми та додатки, особливо ті, які орієнтовані на кінцевих користувачів, можуть бути менш доступними або мати старіші версії під FreeBSD.
Недостатня підтримка графічного інтерфейсу: FreeBSD зазвичай використовується на серверах і в середовищах розроблення, тому графічний користувацький інтерфейс не так активно розробляють і підтримують, як у Linux або Windows.
Маленька спільнота: Порівняно з популярними дистрибутивами Linux, у FreeBSD менша спільнота користувачів і розробників. Це може означати меншу підтримку і менше ресурсів для розв'язання проблем і отримання допомоги.
Оновлення ПЗ: У FreeBSD оновлення системи і програмного забезпечення може вимагати більше зусиль і уваги, ніж у деяких інших операційних системах.
Якщо Ви все-таки хочете, щоб ця ОС працювала на вашому виділеному сервері, можете звернутися в нашу тех. підтримку, і вони швидко і якісно встановлять і налаштують FreeBSD. Також достатньо буде просто під час оренди VDS сервера вибрати Свій образ ОС і встановити систему на ваш сервер.
Якщо Ви обираєте ОС для свого сервера, прочитайте наступні поради, які, сподіваємося, допоможуть Вам зробити правильний вибір. Часто можна зустріти інформацію на інтернет-ресурсах, що FreeBSD покращує продуктивність, це справді так, але це правило не слід вважати універсальним. Хороша репутація FreeBSD цілком заслужена завдяки наданій якості ОС. І останнє, якщо Ви вже використовуєте обрану раніше ОС, не варто її змінювати.
До Вашого відома, ОС FreeBSD ви можете встановити на наших ВДС серверах і відчути всі переваги цієї системи, зробивши замовлення віртуального сервера в компанії HyperHost™.