IMAP, POP3, SMTP– що це?

У наш час месенджери заполонили ринок і стали забирати популярність у електронної пошти, але для ділового спілкування все ж таки електронна пошта не втратила свою популярність.

Основа роботи електронної пошти лежить на взаємодії спеціальних протоколів, які відповідають певний етап обробки листів. Протоколи встановлюють умови, що дозволяють електронним пристроям функціонувати один з одним. Два пристрої, які підтримують той самий протокол, можуть обмінюватися та обробляти запити, незалежно від того, хто їх виробник, і якого типу вони є. Протоколи, які відповідальні за пошту, є протоколами TCP/IP. Існує три  базові поштові протоколи: SMTP, POP та IMAP. Для роботи з поштовими протоколами, такими як SMTP, POP і IMAP, важливо також знати свою IP-адресу. Щоб швидко визначити IP вашого пристрою, скористайтеся нашим онлайн-сервісом «Дізнатися IP адресу».

Протоколи електронної пошти – це набори правил, призначених для організації обміну інформацією між поштовими клієнтами та поштовими серверами. Завдяки їм ми можемо надсилати та отримувати електронні листи з різних машин, мереж та операційних систем. Більше того, ці поштові протоколи дозволяють отримувати доступ до електронної пошти та керувати нею з різних поштових програм та пристроїв. Кожен з них працює по-різному і надає різні можливості для керування вашим обліковим записом електронної пошти. SMTP призначений для надсилання пошти, а інші протоколи (POP3/IMAP) використовуються для отримання пошти.

Що таке SMTP?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - це стандартний поштовий протокол, призначений виключно для обміну електронною поштою. Агенти надсилання пошти (MTA) та поштові сервери використовують простий протокол передачі пошти для передачі повідомлень між комп'ютерами.

Основним завданням SMTP протоколу є пересилання повідомлення з поштового клієнта на поштовий сервер одержувача та підтримка супутніх процесів. Поштовий клієнт та SMTP-сервер взаємодіють один з одним через з'єднання, встановлене через певний порт електронної пошти. Вони обмінюються SMTP-командами, аналізують отримані відповіді подальшої обробки вихідних листів.

При надсиланні листа спочатку йде підключення до SMTP-сервера та автентифікація адреси електронної пошти одержувача. Після перевірки відправника SMTP-сервер надсилає листа до SMTP-сервера одержувача, той у свою чергу перевіряє коректність і доступність зазначеної поштової скриньки. Якщо все вірно, лист надсилається на IMAP/POP-сервер для подальшого отримання. Завдяки протоколу Simple Mail Transfer Protocol повідомлення можуть надсилатися з одного і того ж облікового запису різних поштових додатках.

Існує 4 порти для використання SMTP, кожен з них використовує свій тип шифрування для надсилання електронної пошти:

Що таке POP3?

POP3 — це поштовий протокол, який дозволяє приймати та зберігати електронну пошту. POP3 є новішою версією протоколу POP. Версія 3 є останньою та найбільш широко використовуваною.

Після отримання листа поштовим сервером, як тільки ви відкриєте свій поштовий клієнт, він завантажить нову пошту з сервера і збереже її локально на вашому комп'ютері. Це можна зробити лише один раз, тому що після відключення від поштового сервера не буде можливості повторно зберегти отриману пошту на іншому пристрої, так як після завантаження лист відразу видаляється з сервера.

Тобто, якщо ви використовуєте POP3, ви зможете використовувати лише один пристрій для доступу до пошти і буде неможливим читати повідомлення з різних місць. Тому протокол POP3 не підходять для використання користувачам, яким необхідний доступ до поштової скриньки великим колективом.

З переваг POP3 можна виділити можливість перегляду електронної пошти без необхідності підключення до Інтернету. Також сам протокол є дуже простим та зручним у налаштуванні.

Працюючи з POP3 потрібно приділити уваги резервним копіям, якщо ваш комп'ютер вийде з ладу, щоб не втратити всю свою пошту. У той же час немає необхідності стежити за вільним дисковим простором для пошти на віддаленому сервері, оскільки вся пошта зберігається локально.

POP3 працює через порти:

Що таке IMAP?

IMAP (Internet Message Access Protocol) - протокол електронної пошти, який використовується для керування та отримання повідомлень електронної пошти з сервера, що приймає. На даний момент використовується четверта версія протоколу IMAP, або IMAP4. Протокол IMAP встановлює з'єднання між поштовим клієнтом та сервером. Потім він витягне запитаний контент разом з його заголовками і зберігає все на поштовому сервері. Після того клієнт може почати працювати з отриманим листом.

Плюсом протоколу IMAP є синхронізація поштового облікового запису між різними девайсами. Якщо вносити будь-які зміни до пошти за протоколом IMAP, воно буде видно на інших пристроях. IMAP працює швидше ніж POP3 за рахунок непотрібності завантаження пошти на локальну машину.

Використання IMAP буде оптимальним рішенням, якщо вам потрібний доступ до пошти з різних місць і ви не хочете обмежуватися одним девайсом, як на протоколі POP. Але звідси випливає й інший нюанс, а саме розмір зайнятого дискового простору, особливо це важливо, якщо пошта зберігається на хостингу. Потрібно час від часу чистити непотрібні старі листи, щоб не перевищити ліміт свого тарифу. Також із IMAP. щоб була можливість відкривати та читати отримані листи, повинен бути стабільний інтернет, оскільки користувач буде виконувати підключення до поштового сервера і з нього вже переглядати вміст листа.

IMAP працює через порти:

993 - зашифрований пор через SSL/TLS

143 – незахищений порт.