SVG формат: плюси і мінуси використання

В даній статті поговоримо про давно відомий форматі SVG (Scalable Vector Graphics), який заслужив свою популярність завдяки впровадженню його на багато сайтів. Всі актуальні версії веб-браузерів вже мають підтримку даного формату. По суті, це мова розмітки для векторної графіки. Він має свої плюси і мінуси у використанні, але все ще не всі дизайнери використовують формат SVG в своїх розробках. В основному формат використовується для інтерактивної графіки та анімації.

Що відрізняє SVG від інших форматів, і чому його так часто використовують, спробуємо розібратися в цій статті.

Що таке SVG формат?

Масштабна векторна графіка (SVG - Scalable Vector Graphics) - це спеціальна мова для опису двовимірної графіки, яка заснована на XML. Розробник формату World Wide Wide Consortium. Даний векторний формат зображення можна відображати на великих дозволах без втрати якості, через це він і користується достатньою популярністю.

Робота з SVG доступна в багатьох популярних векторних ілюстраторів: Illustrator, Corel Draw або Sketch. Але на сьогодні це не весь список інструментів для роботи з SVG форматом. Наприклад, відкрити SVG файл можна за допомогою:

- Для ОС Windows і Mac OS - це Inkscape, SVG-Edit, Autotracer, Vector Paint, Chittram, IrfanView, Visio Standard, Corel Paint Shop Pro, ABViewer.

- Для Лінукс - за допомогою GIMP, Kolourpaint, sK1, librsvg, Autodesk Tinkercad, Boxy SVG, Vectr.

- За допомогою Google Диск.

Використання SVG формату обумовлено рядом переваг, але ,перш за все, слід виділити:

відносно невеликий розмір файлу, який також відмінно стискується завдяки SVGZ;

✓ необмежена масштабованість, тобто така графіка відмінно виглядає на retina-подібних екранах;

досить багато параметрів, які можна змінювати. Це може бути колір заливки, позиції окремих елементів: фільтрів розмиття або анімації.

Погодьтеся, цього списку цілком уже досить, щоб спробувати роботу з форматом Scalable Vector Graphics, але давайте більш детально заглибимося в практичну частину SVG і його основні особливості.

Де використовують SVG на практиці?

Завдяки перерахованим вище перевагам, даний формат дуже зручний в роботі і застосуванні, наприклад:

- Його можна використовувати на будь-яких дисплеях,незалежно від їх дозволу, SVG всюди буде відображатися однаково. В процесі зміни масштабу зображення,не втрачає інформацію.

- Легкі в управлінні SVG файли зберігаються,як статистичне зображення.

- За допомогою SVG також можна зробити симпатичну анімацію, яка прикрасить ваш ресурс.

- SVG формат використовують для логотипів, фонового зображення, як кнопки, карти, діаграми або малюнки

- Застосовують для створення адаптивних сайтів, динамічних ефектів і тп

- Відмінно підходить для друкованої продукції, особливо це актуально для друку банерів, візитних карток і інших видів видань, де є дрібні елементи,і необхідно їх якісне відображення.

На практиці веб-розробки SVG формат зображень максимально корисний і приємний, а все через те, що у нього дуже багато переваг використання.


Переваги SVG зображень

SVG - формат, вага якого не залежить від глибини кольору. На розмір файлу впливає кількість точок, ліній і їх складність, адже SVG складається саме з них. Цей формат часто додають в html-код ресурсу, а значить зображення швидко завантажуються,в порівнянні з іншими типами файлів.

Веб-фахівці на практиці виділяють дійсно багато позитивних сторін SVG формату файлу, серед яких ми виділимо наступні важливі пункти:
- SVG - векторний формат, тому його радять реалізовувати саме для адаптивних сайтів, де розмір зображень безпосередньо залежить від дозволу дисплея користувача сайту, в цьому випадку SVG відмінно відповідає даним вимогам.

- SVG зображення застосовують XML для визначення його властивостей, і у нього є можливість до ще більшого стиснення.

- SVG зображеннями легко управляти, а це відкриває ще більше функцій для веб-дизайнерів, які можуть змінювати колір, додавати тінь, фільтри, розмиття та інші ефекти.

- Анімація створюється за допомогою мови SMIL (Synchronized Multimedia Integration Language). Є підтримка скриптових мов на основі особливостей ECMAScript. Все знаходиться всередині документа SVG, а це означає, що не потрібно підключати зовнішні бібліотеки.SVG простий в роботі з відкритими веб-стандартами. Можна використовувати будь-який відповідний текстовий редактор коду для створення SVG-формату. Це дає свободу в діях, все залежить лише від потреб і від рівня знань в цій сфері.

- .svg зображень займають набагато менше місця,ніж інші подібні розширення файлів.

- Гнучкі налаштування формату дозволяють змінювати необхідні параметри на сайті за допомогою можливостей CSS або javascript.

- Всередині файлу можна додати посилання / скрипти, щоб зробити його максимально інтерактивним.

- Хороші можливості конвертації, наприклад, для отримання SVG з інших форматів файлів.

Для роботи з форматом досить вільного безкоштовного програмного забезпечення, яке доступне всім користувачам.

Як бачимо,переваг у даного формату зображень багато, але,як і у будь-якого іншого формату, у нього є також і мінуси. Розглянемо їх по пунктам.

Недоліки SVG формату

Недоліків насправді небагато і вони не такі значні,в порівнянні з перевагами SVG, але все ж вони є. Наприклад:

- Не підтримується дуже старими браузерами, наприклад, Explorer 8 і нижче. Тому низька кроссбраузерность не дозволяє досить широко застосовувати даний формат.
- SVG не можна застосовувати в фотографіях, тому що це векторний формат, і він створений для різних фігур, ліній і тп.
Є також труднощі у використанні SVG в картографічних додатках, так як для правильного відображення маленької частини зображення, документ необхідно прочитати цілком.

Чим відрізняються SVG, PNG і JPG формати?

А тепер порівняємо SVG формат зображень з найбільш популярними форматами PNG і JPG. Чим відрізняються SVG, PNG і JPG між собою? Надаємо порівняльну таблицю за форматами:

Критерій порівняння

SVG

PNG

JPG

Формат

Векторний

Растровий

Растровий

Підтримка прозорості

Так

Так

Ні

Підтримка анімаціїї

Так

Ні

Ні

Підходить для

Схем, логотипів, іконок

Зображень з максимальною точністю

Фотографій, зображень

Масштабування

Без втрат

З невеликою втратою якості

При низькій якості - не рекомендується

Вага

Легкий

Зображення мають велику вагу

Важкі, але можна стиснути

Стиснення

Без втрат

Без втрат

З втратами в якості

Багатоколірні зображення

Ні

Так

Так

Можливості для налаштування графіки

Є

Нема

Нема

 

Висновок статті

Незважаючи на всі мінуси формату, його переваги все одно перевищують. Багато фахівців стверджують, що саме за форматом SVG майбутнє в області графіки веб-дизайну. Але,незалежно від того, веб-дизайнер ви чи ні, ви повинні знати про можливості роботи з досить новим, але вже прижившимся на сайтах форматі зображень SVG, який ніяк не втрачає своєї популярності. На ряду з популярними форматами,PNG і JPG, SVG також вже широко використовується веб-розробниками.