Виділена IP-адреса потрібна кожному? Розберемо міфи та правду!

IP-адреса (Internet Protocol address) - це числова мітка, що присвоюється кожному пристрою (комп'ютеру, принтеру, маршрутизатору тощо), під'єднаному до мережі, яка використовується для ідентифікації та маршрутизації даних в Інтернеті. IP-адреси дають змогу пристроям спілкуватися один з одним у мережі, визначаючи, куди мають бути спрямовані дані. Існує дві версії IP-адрес: IPv4 та IPv6.

Немає сумнівів, що поняття IP-адреси всім нам давно відоме близько, але не всім і не до кінця зрозуміле. Можливо, часи "я тебе по IP знайду" -  давно в минулому, але необхідність розібратися в суті питання є, перш ніж стверджувати, що це необхідно кожному.  Хай вибачать ті читачі, які прекрасно орієнтуються в тематиц,і і їм не потрібна деталізація, просто перегорніть очевидне для себе і переходьте відразу до суті. А для нас важливо чітко, виразно, без помарок дати зрозуміти, що таке IP-адреса Вашого сайту, кому вона присвоюється, і навіщо це потрібно знати.

Якщо з IP-адресою комп'ютера простіше, кожному з них привласнюється статична або динамічна адреса залежно від модему або провайдера інтернету, то на IP-адресах сайтів ми зупинимося докладніше.

Що таке IP адреса сайту?

Будь-який сайт доступний кінцевому користувачеві завдяки його розміщенню та обробці за допомогою сервера і відповідних сервісів. У кожного сервера, так само як і у комп'ютера, є свій номер - своя IP-адреса. Так ось, коли ви вводите в рядок адресу сайту mysite.com, завдяки серверам, що зв'язують ім'я домену з IP-адресою його розміщення, Ваш запит перенаправляють на відповідний DNS сервер і після цього вже сайт видають Вам як користувачеві.

Скористайтеся аналогом сервісу 2 IP для того, щоб визначити свою IP-адресу.

Таким чином, у Вашого сайту є своя IP-адреса, яка втім не є унікальною. Чому? Цілком очевидно, що, за винятком окремих випадків, на одному сервері може перебувати велика кількість сайтів зі своїми доменами, і в усіх їх буде одна єдина спільна IP-адреса. У цьому немає провини Вашої, хостингової компанії, та й узагалі ніхто в цьому не винен, така структура інтернету, сайт це "крапля в морі".

Уявіть, що Ваш сайт-портфоліо займає, приміром, 500 МБ на сервері з об'ємом дисків у 2 терабайти, це як якби у Вас була невеличка квартирка (одна з шести на поверсі) у будівлі, в якій 666 поверхів і невеликий технічний (для уважних математиків;). І у всіх у Вас 3-тя вулиця Будівельників, будинок 25, на жаль, квартиру ніхто питати не буде

Перш ніж переходити до процесу безпосереднього отримання виділеної IP-адреси, варто перерахувати мотиви, хтозна, можливо, вона нам зовсім не потрібна. Отже, з чим ми можемо зіткнутися, розділяючи одну IP-адресу з безліччю інших користувачів.

1. Якщо раптом Ваші сусіди за IP-адресою надумають займатися масовою розсилкою листів, простіше кажучи спамом, висока ймовірність, що поштовики просто заблокують цю адресу. Чи варто обговорювати, якої шкоди може завдати таке рішення Вашому проекту, особливо, якщо Ви користуєтеся поштовими сервісами в процесі спілкування зі своїми клієнтами. У такому разі, всі Ваші листи будуть автоматично спрямовані в розділ "спам". Здебільшого солідні хостингові компанії припиняють подібну діяльність, і ми щиро рекомендуємо Вам терміново замислитися про зміну провайдера, якщо такий прецедент мав місце. Коли ж у Вас власна виділена IP-адреса, Ви повністю вбережете себе від подібної ситуації. Якщо, звичайно, ви самі не зловживаєте e-mail маркетингом.

2. Через особливості законодавства окремих держав може статися подібна до попередньої неприємна ситуація.  Тематику сайтів Ваших сусідів за адресою може бути визначено як заборонену або небажану, наприклад, на території РФ, у такому разі Роскомнагляд надішле скаргу хостинг-провайдеру на певний сайт і провайдеру доведеться вжити заходів. Як часто буває, вже на момент розгляду скарги деякі інтернет-провайдери починають блокувати IP-адресу небажаного сайту на певній території. Природно і Ваш сайт мимоволі потрапить під ці санкції. Пізніше хост-провайдером буде вжито заходів щодо виходу з-під блокування, але на це піде дійсно багато часу.

3. Існує думка, що через чорне СЕО-просування сайтів санкції можуть бути накладені на IP-адресу загалом. Таким чином Ваш сайт мав би вилетіти із загальної пошукової індексації через діяльність все тих же ненависних сусідів. З одного боку, на це варто було б звернути увагу, оскільки, на відміну від попередньої діяльності, способи просування того чи іншого сайту поза юрисдикцією хостингової компанії. З іншого боку заслужений розробник Google Метт Каттс дав більш-менш однозначну відповідь у своєму відеоблозі. Якщо коротко, то подібні санкції можуть бути застосовані лише, якщо більшість проєктів на сервері займаються шкідливою або спамерською діяльністю. У такому разі, що Ви досі робите на цьому сервері?)

Як бачимо, проблем може виникнути чимало, і що найприкріше, через діяльність кількох недоброзичливих користувачів можуть постраждати чесні клієнти, якими, висловлюємо переконання, ви і є.

З метою захисту від описаних вище ризиків користувач у багатьох випадках приймає рішення отримати виділену айпі адресу.

Особливості виділеного IP

Є кілька варіантів, за якими Вашому сайту буде присвоєно особисту IP-адресу:

- орендувати виділений сервер ВПС/ВДС у хостингової компанії

- оренда або особисте володіння фізичним сервером

- купити хостинг сайтів і до нього в оренду виділену IP-адресу

Останній варіант найбільш доступний. Більшість адекватних хостингових компаній надають таку можливість серед своїх додаткових послуг. І коштує це зовсім небагато, наприклад, HyperHost™ надає послугу виділеної IP-адреси лише за 2$ (або еквівалент у нац.валюті).  Після придбання та оновлення DNS серверів Ваш домен отримає свою власну унікальну IP-адресу.

Коли потрібна виділена IP?

Виділена адреса може знадобитися в багатьох випадках роботи з хостингом. Наприклад, для роботи з поштою. Надсилання електронної пошти з виділеної IP-адреси може поліпшити репутацію вашого домену, особливо в контексті боротьби зі спамом. Це може бути корисно, якщо ви надсилаєте великі обсяги електронної пошти, наприклад, для маркетингових кампаній. У разі загального хостингу на одному сервері з безліччю інших сайтів, використання виділеної IP може бути корисним для уникнення проблем, пов'язаних із чужорідним контентом або блокуваннями IP-адрес. У такому разі краще розміщуватися на персональному IP.

Для СЕО: хоча вплив мінімальний, використання виділеної IP-адреси може надати деякі SEO-переваги, такі, як уникнення негативного впливу сусідів на сервері.

Тестування проєктів: якщо ви займаєтеся розробкою веб-додатків або тестуєте нові функції, виділена IP може бути корисним для ізоляції проєкту від інших ваших сайтів або додатків. Якщо ваш веб-сайт взаємодіє з іншими службами або API, виділена  IP може бути корисною під час налаштування білих списків і забезпечення надійного з'єднання.

Для інтернет магазину: якщо ви володієте інтернет-магазином, особли,  якщо у вас є сертифікат відповідності PCI DSS (стандарт безпеки даних індустрії платіжних карт), виділена IP може бути обов'язковою вимогою.

Для домену: виділена IP може бути корисною, якщо ви хочете мати повний контроль над DNS-записами вашого домену і налаштувати їх вручну. Перевірка вільних доменів

Для системного адміністрування: виділена IP надає більше можливостей для налаштування мережевих параметрів і правил брандмауера, що може бути важливим для просунутих користувачів і системних адміністраторів.

Однак у більшості випадків для невеликих і середніх веб-сайтів загальна IP-адреса надає достатньо ресурсів, і виділена IP не завжди є необхідністю. Коли це необхідно, це, зазвичай, вирішується в рамках потреб конкретних проектів або вимог безпеки.

Переваги виділеного IP

Ну що ж, своєю власною адресою ми обзавелися, варто зрозуміти, які ж переваги ми отримали разом із цим.

 1. Незалежність проекту від дій сусідів по серверу. З цим ми розібралися вище. Ви повністю позбавляєте себе і свій проект від можливого впливу сусідів по серверу.

2. Можливість організувати анонімний ftp-сервер. Це дає змогу надати доступ до файлів усім охочим, а адреса буде такого вигляду: ftp://вашсайт.com.
3. Доступ по IP. У разі виділеної IP-адреси можна звертатися до вашого сервера безпосередньо через IP, що може бути корисним у певних сценаріях, наприклад, під час тестування або налаштування.

4. Email-маркетинг. Під час надсилання листів електронною поштою деякі провайдери можуть віддати перевагу виділеним IP-адресам для підвищення доставлення листів. Це пов'язано з тим, що використання загальних IP може вплинути на репутацію відправника через дії інших користувачів.
5. Усунення проблем із репутацією IP. У загальних IP-адресах, якими користуються багато користувачів, можливі проблеми з репутацією. Якщо хтось із користувачів зловживає ресурсами або порушує правила, це може вплинути на репутацію всього IP-блоку. Виділена IP може захистити вас від негативних наслідків, пов'язаних із діями інших користувачів сервера.

 Міфи про виділені IP-адреси

Виділена адреса збільшує швидкість завантаження сайту. Час, заощаджений на обробці запиту DNS сервера для сайту на окремому IP, занадто невеликий для реального ефекту. Навряд чи ви досягнете в цьому успіху. Продуктивність сайту залежить від багатьох факторів, і використання виділеної IP-адреси сама по собі не впливає на швидкість з'єднання. Ефективність залежить від якості мережевого обладнання, провайдера інтернету та інших технічних параметрів.
Виділена адреса обов'язкова для SEO просування. Незважаючи на те, що SEO це дуже суб'єктивне поняття, тут варто поглянути правді в обличчя. Сучасним алгоритмам пошукових систем значно важливіша зручність сайту для користувача, актуальність інформації та свіжість оновлення даних, аніж такі вторинні фактори. Звісно, ми розглядаємо тільки прямий вплив. Пошукові системи не враховують тип IP-адреси під час ранжування сайтів. Важливим є якість контенту, структура сайту та інші фактори, але не тип використовуваної IP-адреси.
Виділена IP-адреса допоможе захиститися від DDoS атак. Необхідно пам'ятати, що, незважаючи на існування у вас особистої адреси, ви, як і раніше, перебуваєте на загальному сервері і, в разі DDoS-атак, основною метою яких є зупинка роботи сервера, ваш проєкт, на жаль, зазнає загального негативного ефекту. Є, правда, один виняток. У разі, якщо провайдер заблокує IP сервера для припинення атаки, всі сайти з виділеними IP-адресами збережуть свою працездатність.

Виділені IP-адреси збільшують безпеку сайту. Насправді, безпека залежить від інших чинників, таких як наявність засобів захисту (фаєрволи, антивірусне ПЗ) і правильної конфігурації сервера. Виділена IP не є гарантією високого рівня безпеки.
Виділені IP-адреси не можуть бути заблоковані. Якщо сервер із виділеною IP-адресою порушує правила або займається небажаною діяльністю, його IP-адресу все одно може бути заблоковано. За безпеку та чистоту мережі відповідають заходи безпеки та політики провайдерів.
Для встановлення SSL потрібна виділена IP. Виділена IP-адреса раніше була обов'язковою умовою для можливості використовувати SSL-сертифікат. Йдеться про заповітне зелене поле в адресному рядку з розширенням протоколу https:// До всього, представник Google ще рік тому висловив офіційну позицію, що відтепер наявність SSL-сертифіката буде одним із факторів ранжування пошукової системи. Погодьтеся, складно не скористатися очевидною перевагою. Зараз ССЛ сертифікати без проблем підключаються і на загальному IP віртуального хостингу.

Мабуть, є ще кілька менш відомих міфів, які намагаються використовувати недобросовісні провайдери, бажаючи продати непотрібну послугу своїм клієнтам.

Ця стаття покликана звернути Вашу увагу на плюси і мінуси рішення про придбання додаткової IP-адреси. З одного боку, необхідно пам'ятати про міфи і вигадані факти, з іншого боку, необхідно оцінити для себе, чи варті описані плюси того, щоб трохи витратитися на свій улюблений сайт. Правда в тому, що рішення про придбання IP-адрес ви маєте прийняти самостійно, а компанія HyperHost™ завжди допоможе Вам з купівлею будь-якої кількості IP.  Бажаємо Вам хороших сусідів по серверу, а якщо з цим Вам не пощастило, запрошуємо Вас до нас =)

Купити хостинг