Все про новий формат зображень WebP

Швидкість завантаження сторінок займає не останнє місце в просуванні і оптимізації сайту. Цим питанням зайнялася світова компанія Google і в 2010 році презентувала свій формат зображення з назвою WebP. Головний упір робився на алгоритми стиснення для зменшення розміру зображення без втрати якості. Розробник гарантує, що в результаті конвертації розмір зображення зменшиться 25-34% в порівнянні з популярними форматами JPEG і PNG. Формат WebP є хорошою альтернативою користувачам, яким важливий розмір графіки на сайті, для забезпечення більш швидкого завантаження сторінок і звичайно зручності у використанні веб-ресурсу.

Методи стиснення, або як працює WebP

Щоб добитися такої різниці в розмірі, WebP використовує 2 способи стиснення:

Розглянемо коротко принципи роботи цих двох алгоритмів стиснення. В основі WebP стиснення з втратами якості лежить використання методики прогнозування. А саме при кодуванні з прогнозуванням використовується значення сусідніх блоків пікселів для передбачення і визначення нового піксельного блоку, а потім кодується тільки різниця. Так кожен блок пікселів передбачений на основі інших блоків пікселів, що оточують його. Завдяки ефективності методики прогнозування багато з блоків містять нульову різницю, що призводить до більшого стиснення і, отже, до меншого розміру файлу.

У свою чергу WebP стиснення без втрат якості працює з використанням частин зображення, які вже були оброблені і проаналізовані для задіяння їх у відновленні інших пікселів. Якщо для відновлення фрагментів не було знайдено відповідних збігів, тоді просто використовується локальна палітра.

Підтримка формату .webp

На жаль, підтримка формату йде не так швидко, як хотілося, багато систем тільки недавно почали впроваджувати можливість працювати з цим форматом, але все ж цей формат більш просунутий і підтримуваний, ніж інші сучасні формати зображень, які призначені для економії трафіку, наприклад, за формат JPEG XR.

Зараз перегляд зображень у форматі WebP підтримується браузерами Google Chrome, починаючи з 9 версії, Opera починаючи з версії 11.10, і Firefox з версії 65. Дуже довго впроваджувалася підтримка WebP компаніями Microsoft і Apple,  на це мало вплив, що обидві компанії також працюють над своїми форматами зображень, але в Edge від 18 версії і Safari з 14 версії вже з'явилася підтримка цього формату. За статистикою вже більше 75% браузерів мають відповідну опцію.

Фахівці рекомендують поки використовувати кілька форматів на той випадок, коли в системи не буде можливості обробляти даний формат.

Конвертація зображень у WebP і навпаки

Виконати конвертацію зображень у WebP можна різними способами:

  1. використовуючи онлайн-сервіси (наприклад, Online-Convert). Існує їх дуже багато, знайти їх через запит в браузері не буде проблемою, є одним з найпростіших методів конвертації.
  2. скачати спеціальні додатки для конвертації форматів, більшість цих програм платні, наприклад, XnConvert.
  3. через модулі в CMS;
  4. плагіни графічних редакторів, також більшість популярних редакторів, таких як Paint, GIMP дозволяють відразу відкривати і працювати з цим форматом з подальшим перетворенням в інший підтримуючий формат.
  5. через інструменти командного рядка. WebP включає полегшену бібліотеку кодування і декодування libwebp і інструменти командного рядка cwebp і dwebp для перетворення зображень у формат WebP і з нього. Формати JPEG, PNG і TIFF в WebP конвертують за допомогою утиліти cwebp, а декодують за допомогою dwebp.

Розвиток формату

Фахівці компанії Google не зупиняють популяризацію свого формату і працюють над новою версією, яка отримала назву WebP2. Не так давно на Git був створений репозиторій libwebp2 з першими напрацюваннями та впровадженнями за проектом. Все це поки експерименти, і офіційної підтримки і анонсу цього формату немає. Але компанія має за мету, за допомогою нових методів досягти ступінь компресії на 30% більше в порівнянні з класичним виконанням стиснення по алгоритмах WebP.

Відносно клієнтів ГіперХост, ви можете використовувати даний формат і працювати з ним на наших серверах.

Приємної роботи.