Що таке жорсткий диск - все про hdd накопичувачі

У цій статті розглянемо більш детально, що таке жорсткий диск, які є види hdd накопичувачів, і з чого складається сам пристрій вінчестера. Порівняємо основні параметри hdd і ssd накопичувачів.

Що таке жорсткий диск

Жорсткий диск - один з основних компонентів будь-якої комп'ютерної машини. Можна зустріти різні назви цього пристрою, наприклад, HDD, гвинт, вінчестер, хард, фізичний диск, але в цілому всі вони означають одне і те ж - спеціальний накопичувач для комп'ютерної інформації. Жорсткий диск - обов'язкова складова будь-якого сервера. Накопичувач пам'яті забезпечує роботу системи, так як на нього встановлюється операційна система пристрою.

Якщо хард диск виходить з ладу, то губляться зберігаючі дані на комп'ютері, і якщо ви не робите резервні копії, то вони можуть бути назавжди втрачені.

 

Спочатку виділимо дві форми жорстких дисків:

Жорсткий диск 3.5 (101,6 х 25,4 х 146 мм) - Large Form Factor, виготовляється за такими розмірами. Друга форма 2,5 '(69,85 х 7 х 100 мм або 69,85 х 15 х 100 мм) - Small Form Factor. Перший варіант для звичайних комп'ютерів, другий для ноутбуків, але сьогодні ця різниця поступово стає незначною. Деякі виробники внутрішніх накопичувачів перший варіант вже навіть не випускають. В цілому, на зміну hdd жорстких дисків sata прийшли більш швидкі SSD диски, але при цьому жорсткий диск накопичувач ще не втратив свою цінність для користувачів комп'ютерів і серверів однозначно.

Розглянемо переваги жорсткого диска:

✓ величезні обсяги пам'яті для зберігання інформації

✓ диски можуть прослужити дуже довго

✓ в порівнянні з іншими типами диска, ціна дуже прийнятна

Виходячи з цих 3 основних переваг, вінчестери hdd не втрачають свою популярність і затребуваність, хоч на ринку вже давно з'явилися конкуренти, які працюють набагато швидше.

Серед мінусів дисків hdd sata слід, перш за все, звернути увагу на:

    -НЕ економні, споживають багато енергії

    -шумні

    -в порівнянні з новими типами дисків - низькопродуктивні.

Жорсткий диск hdd часто порівнюють із SSD диском. Порівняємо і ми основні критерії цих двох популярних накопичувачів:

Критерій порівняння 

HDD

SSD

Швидкість                                     

Низька

У 2-3 рази швидше ніж HDD

Шум

Шумний

Безшумний

Особливості терміну служби

Великий термін експлуатації при навантаженнях

Висока витривалість через відсутність механічних частин

Енергоспоживання

Високе

Низьке

Цілі використання

Сховище даних, СУБД, 1С-сервера

Сайти з високим навантаженням, сайти на CMS

Виходячи з цих параметрів, не варто забувати про те, що HDD - це класичний вінчестер, а SSD - нове покоління диска.

HDD і SSD диски бувають двох типів - це зовнішні (зовнішній вінчестер) і внутрішні. Внутрішні встановлені в систему, а портативні підключаються до певного пристрою по USB. Але про це трохи пізніше.

Пристрій жорсткого диска

Тепер розглянемо сам пристрій диска, за допомогою яких елементів він працює.

✓ Привід читання-запису.

✓ Спеціальний елемент - актуатор, який повертає по пластині головку.

✓ Шпиндель для обертання на високій швидкості.

✓ Магнітний диск.

✓ Головка читання-запису (маленький магніт).

✓ Плата друкована.

✓ Спеціальний роз'єм для передачі даних.

Але найважливіший елемент внутрішнього накопичувача - це пластини. Завдяки покриттю з металу, вони можуть намагнічуватися, і навпаки.

Жорсткий накопичувач вперше з'явився ще в 1956 завдяки інженерам IBM під назвою HDD RAMAC 305. Сьогодні часто можна зустріти синоніми, якими ще називають жорсткий диск - вінчестер, гвинт - це тому, що позначення Winchester - 30/30 використовувалося в IBM для позначки накопичувачів, які складалися з 30 доріжок по 30 секторів.

Виходячи зі складових пристрою жорсткого диска, виділимо його основні проблеми:

✓ низька швидкість зчитування

✓ велика кількість інформації на одиниці пластини

✓ інертність.

Попит на жорсткі диски поки однозначно не падає, так як саме вони дозволяють зберігати величезні обсяги інформації, яким не потрібна висока швидкість роботи. Незважаючи на те, що з'явилися більш сучасні ССД диски, HDD все одно не втрачають популярність, одну з важливих ролей тут також грає ціна, адже HDD набагато дешевше своїх конкурентів.

Види HDD накопичувачів

В цілому, якщо говорити про види жорстких дисків, то їх є лише два - це внутрішній жорсткий диск / зовнішній (переносний) жорсткий диск. Перший варіант знаходиться всередині системи комп'ютера або сервера, другий підключається по USB і в більшості випадків служить сховищем даних. Дуже зручний варіант, щоб не зберігати всю інформацію на локальному комп'ютері, якщо вона використовується не часто.

Крім цієї класифікації існують ще багато інших поділів видів жорстких дисків за різними параметрами, наприклад:

   ✓ За виробником диска

   ✓ по інтерфейсу

   ✓ по розміру

   ✓ за місткостю

   ✓ по буферу, його обсягу

   ✓ за типом контролера

   ✓ простий або гібридний диск і тп.

На практиці таких видів може бути багато, але принцип роботи у всіх однаковий. І, головне, вони виконують своє завдання - зберігають величезну кількість інформації.

HDD диски можуть використовуватися для комп'ютерів, ноутбуків, серверів, систем для відеоспостереження, в якості зовнішніх підключаємих дисків до будь-яких пристроїв (переносний жорсткий диск). HDD купити ви можете, як разом уже з самим пристроєм, так і окремо додатково для подальшого підключення.

Типи зовнішнього жорсткого диска

Як і внутрішні, зовнішні жорсткі диски можна розбити по декількох категоріях.

За розміром: 3,5 дюйма - місткість такого диска може бути дуже великою, наприклад, 16 ТБ; 2,5 дюйма - більш зручний варіант, який можна носити з собою, але менш місткий по пам'яті; 1,8 дюйма або менше - найзручніший варіант, який можна покласти навіть у кишеню.

Інтерфейс - це ще один пункт для класифікації зовнішніх накопичувачів. Найбільш популярним є USB, який універсальний для ПК та ноутбука. Але також є ще й інші, менш популярні, інтерфейси - FireWirе, Thunderbolt, eSATA.

Хостинг і HDD диски

Якщо говорити про сервіс хостингу для сайтів, то сьогодні вже не популярно використовувати HDD диски для послуг хостингу. Сайти вимагають швидкої роботи, а саме це можуть забезпечити SSD накопичувачі. Тому використання жорстких дисків вже знайти складно. Але HDD залишився популярним на виділених серверах. Це саме та послуга, яка може знадобитися для розміщення і зберігання великої кількості даних. Тому, зазвичай, сервера надаються в комплектації з HDD і SSD дисками для повноцінної роботи.

Якщо потрібен надійний виділений сервер з HDD накопичувачем, звертайтеся в компанію ГіперХост. Ми підберемо для вас найбільш якісний і професійний сервер.

Купити сервер