Що таке домен? Рівні доменних зон

Домен – що це таке?

Домен (web domain) – це простими словами ім'я сайту, його адреса в інтернеті. Літерні адреси доменних зон були створені для легкого запам'ятовування, адже, насправді, всі адреси сайтів позначаються цифрами - IP адресами. Якщо вам потрібно швидко дізнатися, яка IP-адреса у вашого комп'ютера, скористайтеся нашим зручним сервісом «Який IP комп'ютера».

Кожен домен у мережі є унікальним, тобто ви не зможете зареєструвати домен, який вже зайнятий. Домени записуються латинськими літерами, в деяких зонах дозволена кирилиця, також допускається дефіс у домені, але не на початку або наприкінці слова. Купити домен можна у офіційних реєстраторів чи хостинг-провайдерів, які є партнерами реєстраторів доменів.

Домен сайту – це ім'я проекту у вибраній доменній зоні, тому перед початком реєстрації слід підібрати вільну назву, яка допоможе просуванню ресурсу в мережі.

Домен та хостинг - різні поняття?

Так, часто новачки у сфері хостингу плутають поняття доменного імені сайту та хостингу. Це різні поняття, які використовуються в одному контексті і необхідні для роботи сайту в Інтернеті. Що таке домен для чайників? Це назва сайту в пошуковому рядку браузера, тобто саме ім'я і через точку зона, наприклад hyperhost.ua.

Хостинг – це безпосередньо місце на сервері хостинг-провайдера, яке виділяється під розміщення сайту та забезпечує його безперервну роботу в інтернеті. Якщо купити просто хостинг і додати незареєстрований домен, сайт не працюватиме. Так само і навпаки, якщо зареєструвати просто домен без хостингу, то не буде куди додавати сам сайт.

Коли потрібен домен?

Отже, про те, що таке домен, ми вже розібралися, але кому потрібна реєстрація домену? Насамперед, вона потрібна тим, хто хоче запустити свій сайт. Це може бути блог, інтернет-магазин, веб-сайт візитка. Тобто будь-який онлайн-проект, який буде доступним у пошукових системах для відвідувачів.

Крім сайту, домен може знадобитися, якщо ви вирішили відкрити власну поштову скриньку. Наприклад, ви зареєстрували домен hosting123.net, у такому домені ви можете створювати особисті поштові скриньки у необмеженій кількості з будь-якими іменами: (hidden) (hidden) (hidden) (hidden) тощо. Для роботи та організації таких поштових скриньок у власному домені також знадобиться послуга хостингу, де зберігатимуться отримані та надіслані листи.

Також доменні імена часто використовують для налаштування переадресації. Наприклад, сайту у вас немає, але є назва компанії, за якою користувачі можуть шукати сайт. Ви реєструєте ваше ім'я як домен і налаштовуєте переадресацію на сторінку в соціальних мережах, де відвідувачі зможуть отримати всю необхідну інформацію.

Також домен можна зареєструвати просто так. Наприклад, вам сподобалося якесь вільне ім'я, а сайту немає. Можна просто зареєструвати домен, а потім використовувати його в майбутньому. Так роблять для того, щоб хтось інший не забрав собі домен, поки ви наважитеся його зареєструвати.

Де краще купити домен?

Багато фахівців радять купувати домен окремо від хостингу, багато навпаки купувати домен разом із хостингом. В останньому випадку дуже зручно, адже при покупці хостингу від півроку на тариф «Комфорт і Про» ви отримуєте доменну зону в подарунок (com, ru, com.ua, net), це ви можете зробити на сайті ГіперХост.

Для вибору імені для сайту можете скористатися спеціальними сервісами - domain name generator. За допомогою їх можна підібрати унікальне красиве ім'я для сайту, а після цього зареєструвати домен у нас. Зауважте, що довжина домену може становити від 2 до 63 символів.

Усі існуючі доменні імена працюють завдяки системі доменних імен DNS (Domain Name System). DNS - це спеціальний сервер або група серверів, яка зберігає інформацію про відповідність IP-адрес та доменів.

Під час купівлі домену слід бути уважним і правильно ввести назву вашого сайту, оскільки можливості перереєструвати, змінити чи скасувати замовлення немає. Якщо заявку подано реєстратору, та домен зареєстровано, поміняти його вже немає можливості. У цьому випадку ви зможете лише зареєструвати новий домен та повторно оплатити реєстрацію.

Рівні доменних зон

Домени можуть бути різними за своєю структурою. Домен в Інтернеті може бути в кількох рівнях. Зараз розглянемо детальніше рівні доменних зон, і що вони позначають на прикладі домену blog.hyperhost.ua. В даному випадку:

.ua це якраз домен першого рівня, кореневий домен позначає державу;

ім'я сайту hyperhost вважається доменом другого рівня;

.blog домен третього рівня, але, по суті, це піддомен цього сайту. Таких піддоменів власник сайту може створити будь-яку кількість.

Піддомени створюються на панелі хостингу, і їх не потрібно додатково реєструвати. Ви можете створити практично будь-яку кількість піддоменів та до кожного прив'язати сайт. Піддомени часто називають субдоменами, але ці поняття повністю ідентичні і позначають одне й теж.

Домени третього рівня реєструються для сайтів, які володіють доменом другого рівня. Тобто, якщо ви власник домену example.com, то зможете створити необмежену кількість адрес третього і далі рівнів, наприклад, blog.example.com, test.blog.example.com та багато інших.

Домени верхнього рівня (TLD – Top Level Domain) визначає та затверджує міжнародна організація з присвоєння імен та адрес - ICANN. Ознайомитись зі всім списком усіх доменів верхнього рівня можна безпосередньо на їхньому сайті. На сьогодні доменів верхнього рівня понад 1500, 300 з них вважаються національними та позначають прив'язку до конкретної країни, наприклад, .ua – Україна.

За домени верхнього рівня країн світу відповідає організація з присвоєння інтернет-адрес IANA. На сайті організації можна переглянути список кореневих зон за кодом країни. Для України доменом першого рівня є домен .UA, для Німеччини .DE, вони ж є кодовими ідентифікаторами країн. Для кожної країни є свій спеціальний доменний ідентифікатор. За таким доменом легко визначити, якій країні належить сайт.

Класифікація доменних зон

Окрім рівнів доменних зон, є також інші класифікації доменів. Крім того, доменні зони верхнього рівня можна поділити на кілька груп:

- національні або географічні домени, про які йшлося вище. Це є міжнародна група доменів. Серед національних доменних зон також виділяють регіональні, до яких включено домени окремої країни. Наприклад, в Україні регіональні домени присвоєно кожній області - ck.ua, dn.ua, if.ua, kiev.ua, lutsk.ua та інші.

Група спільні домени - сюди відносять доменні зони, що позначають категорію чи вид діяльності сайту. Це – .com – комерційні, .info – інформаційні, .biz – для бізнесу, .org – для організацій різних видів тощо.

Також є спеціальні тематичні доменні імена, які використовуються в основному для вузько спрямованих сайтів: .travel - туризм, .aero - для сайтів аеропортів та суміжних тематик, .academy - освіта, .bar - бари та ресторани, .camera - фото та відео індустрія , .credit - кредитні організації та інші.

Є ще трохи інша класифікація доменних зон, згідно з якою всі домени можна поділити на три групи:

✓ Тематичні домени (gTLD)

✓ Інтернаціоналізовані домени (IDN)

✓ Національні домени (ccTLD)

Тематичні домени – це зони, які прив'язані до конкретних тематиків сайтів. IDN домени дозволяють реєструвати ім'я мовою країни, до якої належить домен. Національні зони показують конкретну прив'язку домену до країни.

Налаштування доменного імені

Розглянемо найчастіше вживані типи записів для домену:

NS сервер (нейм сервер) - у цьому записі потрібно вказати сервера імен, які зберігають інформацію про ваш домен. Для віртуального хостингу в ГіперХост це - dns1.hyperhost.ua та dns2.hyperhost.ua, для віртуальних серверів vps1.hyperhost.ua та vps2.hyperhost.ua. Ці записи вказуються на стороні реєстратора домену.

А запис - запис, який вказує інформацію про IP-адресу сервера, на якому розміщується сайт у хостинг-провайдера. Формат інформації IPv4.

АААА запис - аналогічний запис до попереднього, але у форматі IPv6.

MX запис - запис, який відповідає за роботу пошти за безпечним протоколом. Запис зберігає адреси поштових серверів для домену. Він виглядає приблизно так mx.example.com.

CNAME запис (Canonical name) - у цьому записі вказують псевдонім хоста. Він використовується для зв'язування хоста із зазначеною функцією.

TXT запис - запис, який може зберігати будь-яку текстову інформацію для різних цілей, наприклад, дані про власника домену.

Налаштування даних записів відбувається або на стороні реєстратора домену, або у хостинг-провайдера панелі керування хостингом, куди спрямований ваш домен.

 

Що таке домени IDN?

IDN (Internationalized Domain Names) домени - доменні імена, у яких можна використовувати літери національних алфавітів. При введенні доменного імені, написаного на кирилиці, він перетворюється на так званий punycode, який, відповідно, написаний на латиниці. Вже сьогодні багато доменних зон підтримують реєстрацію IDN доменів. Але слід звернути увагу, що домен може складатися з літер лише одного алфавіту.

Ви не зможете в доменному імені одночасно використовувати символи латинського та кириличного алфавітів. На просторах нашого інтернету найпопулярніші IDN доменні зони, наприклад, УКР.

Як зареєструвати домен?

Зареєструвати доменне ім'я для сайту ви можете у реєстраторів доменних імен, а також у спеціалізованих хостинг-провайдерів, які надають цю послугу, наприклад, ГіперХост, також ви можете Перевірити домен на занятість

Реєстрація домену – простий процес, який не забере багато часу.

Деякі зони мають відмінності під час реєстрації (наприклад, для домену .ua необхідно надати номер вашої торгової марки), але здебільшого для всіх доменів процес реєстрації ідентичний.

1. Виберіть назву сайту та бажану доменну зону. Перевірте, чи доступне це ім'я для реєстрації на сайті ГіперХост.

2. Якщо ім'я вільне, починайте реєстрацію. Від Вас знадобиться ввести ваші реальні контактні дані, а для деяких зон (.ru, .su, .by) також потрібні паспортні дані. Вказуйте правильні дані, щоб у майбутньому не втратити домен.

3. Після оформлення замовлення вам буде виставлено рахунок, який потрібно сплатити задля подальшої реєстрації.

4. Після оплати ваш домен зареєстрований, і в його налаштуваннях ви зможете змінити NS-записи для того, щоб направити домен на хостинг, де розміщуватиметься ваш сайт.
Якщо ви реєструєте домен та хостинг в одному місці, NS хостингу прописуються автоматично.

У вас залишилися питання щодо реєстрації домену? Звертайтесь у технічну підтримку ГіперХост.