WHOIS - все про сервіси WHOIS

Нерідко виникає необхідність в отриманні загальної інформації щодо того чи іншого домену з відкритих джерел. Це можна зробити за допомогою сервісу WHOIS, назва якого утворена від добре відомого англійського виразу who is (хто такий). Однак потрібно знати, де його знайти, як користуватися і що він може повідомити про домен. Поговоримо про це і не тільки.

Для оперативного отримання всієї необхідної інформації про домен, скористайтеся нашим прости і зручним сервісом WHOIS

Що таке WHOIS?

Це інтерфейс доступу до відкритих джерел даних, що містять повну інформацію про доменні імена, їхніх реєстраторів і власників. Частина інформації, що належить до персональних даних, за бажанням зацікавленої особи може бути прихована і відсутня у відкритому доступі.

Сервіс має клієнт-серверну архітектуру, що передбачає наявність на стороні бази даних Whois-сервера, який відповідає на запити клієнтів. Як клієнтів зазвичай використовують консольні додатки, що надають доступ до бази за допомогою командного рядка.

Нерідко на сайтах Реєстраторів доменних імен або реселерів виводять веб-форми та створюють графічні інтерфейси для полегшення доступу до інформації про домен пересічних користувачів мережі (див. скрін). Це дає змогу значно розширити можливості та спростити процес отримання інформації про доменне ім'я.

Історія появи WHOIS сервісів

Історично так склалося, що початковою метою створення WHOIS була необхідність для Адміністраторів серверів організувати ефективний пошук власників доменних імен та адрес. Однак незабаром стало зрозуміло, що можливості сервісу дають змогу використовувати його для ще важливішого завдання - організації безперешкодного доступу до сховищ записів про доменні імена або, як тепер кажуть, WHOIS-інформації. Що і було незабаром реалізовано.

Використовувана модель доступу також зазнавала змін і тепер може бути двох видів - централізована і розподілена. У першому випадку вся інформація сконцентрована в центральному сховищі. У другому - знаходиться в окремих сховищах для кожного реєстратора. Під час звернення клієнта до центрального сховища здійснюється його перенаправлення на потрібний «сектор» розподіленої бази.

У перші роки існування сервісу він не був адаптований до використання безлічі кодувань для національних доменів, а тільки ASCII. Однак з часом його було перероблено і тепер його основним кодуванням є Punycode, що дає змогу перетворювати будь-які символи в складі доменного імені в базовий код ASCII.


Що можливо дізнатися за WHOIS

Скориставшись можливостями сервісу на сайті Реєстратора (див. скрін), ми змогли дізнатися таку інформацію про домен, що нас цікавить:

Зазначена інформація зазвичай виводиться окремими блоками, але може виводитися і в змішаному вигляді.

Розглянемо детальніше кожен із наведених вище інформаційних блоків.

Статус. Найважливішою у списку є опція, що вказує на поточний статус Інтернет-ресурсу, який залежить від поточної фази його життєвого циклу. Їхній список строго регламентований і може мати одне з таких значень:

Терміни дії. Включають дату створення домену, дату закінчення терміну дії активної фази Інтернет-ресурсу, а також кількість днів, що залишилися до цієї події. 

Список NS-серверів. Ця інформація допоможе дізнатися адреси серверів хостинг-провайдера, на якому розміщений сайт. У разі його перенесення, тобто, зміни NS-серверів, внесені зміни з'являться в реєстрі не раніше, ніж через 24 години. 

Інформація про власника доменного імені. Зазвичай включає назву компанії або ПІБ фізичної особи; адресу реєстрації або прописки; контактні дані - телефон, email. Це може знадобитися в разі, якщо, наприклад, з'явиться бажання придбати або орендувати доменне ім'я.

Дані про Реєстратора. Зазвичай включає назву та ID домену; назву компанії Реєстратора та її адресу; IANA ID; контактні дані; дату створення Інтернет-ресурсу; дату закінчення активної фази; дату оновлення; інформацію про реселлера (за його наявності). 

WHOIS і політика конфіденційності

Діяльність Реєстраторів доменних імен і використовуваного ними WHOIS-сервісу суворо регламентована і контролюється Інтернет-корпорацією ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Крім того, загальне регулювання щодо захисту персональної інформації здійснюється згідно з прийнятими Європейським Союзом правилами GDPR (General Data Protection Regulation).

Для міжнародних доменних імен приховування конфіденційної інформації відбувається в автоматичному режимі. Для всіх інших доменів використовувана сервісом інформація, що має статус конфіденційної, може бути згодом прихована власником ресурсу або його представником.

Відповідно до цих правил, ваш регіон, країна, анонімна email-адреса та назва компанії (або ПІБ фізичної особи) завжди будуть доступні для публічного перегляду.

Поруч із назвами всіх інших опцій стоятиме фраза: REDACTED FOR PRIVACY (редаговано для конфіденційності) (див. скрін вище).

Про те, як конкретно приховати свої особисті дані в WHOIS-реєстрі піде мова нижче.

Як приховати дані WHOIS?

Потрібно чітко розуміти, що ніхто не має права вам перешкоджати в бажанні приховати свої персональні дані. Щоб приховати дані WHOIS для домену, ви можете скористатися послугою Privacy Protection (захист конфіденційності домену), яку пропонує реєстратор вашого домену. Ця послуга дає змогу замінити ваші особисті дані, як-от ім'я, адресу та контактний телефон, на дані реєстратора, які відображаються в запитах WHOIS. Це захищає вас від небажаного спаму, фішингових атак та інших видів зловживань.

Для замовлення домену з прихованими даними WHOIS виконайте такі кроки:

  1. Перейдіть у розділ реєстрації доменів на сайті.
  2. Виберіть відповідний вільний домен.
  3. Додайте послугу «Захист даних WHOIS» на етапі покупки.

Після активації ваші особисті дані будуть замінені на дані реєстратора в WHOIS-запитах.

Якщо у вас уже є зареєстрований домен, але послуга захисту WHOIS не активована, підключити її досить просто:

  1. Увійдіть в особистий кабінет на сайті та перейдіть у розділ «Домени».
  2. Виберіть домен до якого хочете підключити Захист WHOIS даних.
  3. У меню налаштувань домену виберіть опцію «Захист WHOIS» і дотримуйтесь інструкцій для оплати рахунку.

Після активації ваші дані будуть приховані від публічного доступу в WHOIS-запитах.

Отримати інформацію про домен