Чим відрізняється звичайна Windows OS від серверної?
На віртуальних серверах з Windows OS встановлена серверна версія системи Windows. Багатьох користувачів ця відмінність при оформленні замовлення насторожує. Розглянемо, яка основна різниця між десктопною звичайною Windows OS і її серверним аналогом, який встановлюється при замовленні VDS.
Але перед тим, як перейти до відмінностей, все-таки подивимося на спільне між системами. Саме ці загальні характеристики дуже важливі для звичайних користувачів. У серверній і призначеної для користувача ОС однаковий робочий стіл, панель управління і навіть кнопка запуску. На обидві ці системи можна встановити однакове програмне забезпечення, наприклад, найбільш затребувані Google Chrome і Microsoft Office. А цього цілком достатньо для користувачів, які працюють з віртуальними серверами з серверною версією ОС.
Що таке Windows Server
Windows Server - це виділений віртуальний сервер з встановленою операційною системою Windows для вирішення завдань користувачів. На сервер може бути встановлена будь-яка версія серверної ОС.
Windows Server OS - це операційна система від компанії Майкрософт, яка розроблена для установки на сервер. Ця надійна і швидка система забезпечує безпечну роботу серверної машини. Windows Server OS дозволяє встановлювати на сервер необхідне програмне забезпечення, яке є сумісним з даною ОС, а також дозволяє забезпечити продуктивну віддалену роботу співробітників.
Для яких завдань потрібно орендувати Windows Server:
- для організації віддалених робочих столів співробітників або для особистого використання (наприклад, коли необхідно використовувати виділений статичний IP певної країни);
- для хостингу сайтів, розроблених на технології asp.net;
- для установки спеціального ПЗ, яке є сумісним з Windows ОС, наприклад, CRM систем таких, як 1С, для програм, які працюють з Forex і тд.
На Віндовс ВДС користувач отримує багато переваг, серед яких повний root доступ адміністратора, виділені ресурси, триальну або офіційну ліцензію, власну IP адресу, цілодобовий стабільний доступ з будь-якої точки планети.
Відмінності клієнтської OS від серверної
Тепер більш детально зупинимося на відмінностях десктопної і серверної версії операційних систем.
Ядро системи
Головна відмінність між цими версіями систем - це ядро управління операціонкою. Саме серверна версія більш функціональна, забезпечується одночасна робота декількох процесорів і робота з великою кількістю ОЗУ. Крім того серверна ОС може працювати на кілька мережевих карт і розподіляти пропускну здатність для різних завдань. У користувальницької версії системи ці можливості втрачені, так як вони там не потрібні.
Програмні модулі для підприємств
На відміну від призначених для користувача систем серверні версії ОС включають спеціальні модулі, які можуть використовуватися для підприємств. Особливу роль слід виділити для ролей сервера, які можуть ряд функцій:
- управління обліковими записами користувачів. Це зручно, коли на одному сервері працюють багато користувачів, і у кожного є свій робочий стіл, якими управляє адміністратор сервера;
- можливість використання файлового сервера для зберігання важливої інформації. Для цього на виділеному сервері організовують RAID-масиви і обмежують доступ від окремих користувачів;
- можливість підключення великої кількості принтерів з доступом з різних призначених для користувача акаунтів на одному сервері;
- система динамічного розподілу IP адрес всередині локальної мережі;
- функціонал для налаштування системи оновлень в зручний для користувача час.
Можливості апаратної архітектури
Користувачі десктопних ОС навряд чи замислюються про кількість ОЗУ, які може дозволити встановити їх система. Але з серверної Віндовс ці "обмеження" вражають. Наприклад, Windows Server підтримує до 24 Тб ОЗУ. Але це ще не все. Система дозволяє інтеграцію 64 процесорів. Не всім користувачам серверів потрібні такі обсяги. Але все ж в деяких випадках такі потужності необхідні, наприклад, для побудови обчислювальної системи, або коли на одному виділеному сервері розміщується велика кількість призначених для користувача серверів. Тому серверна ОС на відміну від звичайної надає набагато більше можливостей для побудов потужної апаратної архітектури.
Обмеження серверної Windows OS
На серверній операційній системі є ряд обмежень у порівнянні зі звичайною Віндовс:
- немає мобільної версії ОС;
- потужні налаштування безпеки системи, що особливо важливо для організацій, які зберігають важливу інформацію на серверах. Але дані установки можуть виставляти ряд обмежень при роботі з сервером;
- Microsoft Edge, Microsoft Store, Cortana недоступні на серверній версії;
- немає можливості для активації Linux терміналу і ряд інших обмежень менш істотних для роботи.
Дистанційна допомога
На відміну від десктопної версії, якщо вам потрібна допомога в налаштуванні серверної ОС, то зовсім не обов'язково, щоб системний адміністратор приходив на ваше робоче місце і виконував налаштування системи. У Windows Server є набір повноцінного функціоналу для віддаленої допомоги. Тому в разі необхідної допомоги, ви можете найняти віддаленого системного адміністратора, який допоможе налаштувати систему і вирішити виниклі проблеми без оффлайн зустрічі. Це дуже зручно для оптимізації роботи, і коли поблизу немає фахівців, здатних вирішити проблему на сервері з Віндовс.
Спільна робота з файлами
Це дуже важливий момент в робочому процесі, коли необхідно організувати процес спільної роботи на сервері. Тому в серверній версії ОС доступні спеціальні служби Windows SharePoint Services, які дозволяють налагодити обмін даними між співробітниками.
Яку версію Windows Server вибрати
Серверні версії, як і десктопні, мають різні версії. Наприклад, на віртуальних виділених серверах можна встановити одну з популярних версій офіційної ліцензії - 2008, 2012,2016 або 2019. Назва версії безпосередньо вказує на рік випуску ОС. Кожна версія системи отримувала оновлення і додатковий функціонал. Наприклад, в 2008 Віндовс є підтримка Hyper-V, Server Core і BitLocker, в 2016 додані спеціальні контейнери Windows і Nano Server, а в новій 2019 представлений метод адміністрування за допомогою Windows Admin Center і багато інших корисних нововведень для адміністратора системи.Також кожна система представлена в кількох редакціях - Foundation (підтримує всього 1 процесор, розрахована до 15 користувачів), Essentials (до 25 користувачів, є попередні налаштування для роботи системи, наприклад, файлові служби, IIS), Standard (ліцензія на 2 процесора, без призначених для користувача обмежень) і Datacenter (найбільш дорогий варіант з можливістю запуску необмеженої кількості віртуалок з Windows Server в якості гостьової ОС).
Віндовс ОС на ВДС серверах надається в Standard редакції. Ця система без обмежень для користувачів, розрахована на 2 процесора і максимум 4 ТБ ОЗУ.
Windows Server 2008 має триальну ліцензію 180 днів безкоштовно, тому саме цю систему можна вибрати на VDS KVM серверах. Але її також можна купити відразу з офіційною ліцензією. Це стабільна легковагова ОС, налаштування якої можна виконати за допомогою командного рядка. Саме ця версія замінила раніше популярну Віндовс 2003. У 2008 версії повністю оновлені служби терміналів, і є вбудований Windows PowerShell. У порівнянні з попередніми випусками в 2008 є самовідновлювальні NTFS.
Версія 2012 Windows Server в порівнянні з 2008 володіє декількома поліпшеннями і більш гнучкими налаштуваннями для управління. Інтерфейс в стилі Modern UI, більш надійна система безпеки і не заблокований порт 3389 під час декількох підключень RDP.
Версія 2016 Windows Server - вибір для тих користувачів, які хочуть організувати власну хмарну інфраструктуру. Система налагоджених бекапів з Production Checkpoints, ще більш гнучкі налаштування і PowerShell Direct для їх виконання.
Версія 2019 Windows Server - на даний момент найбільш нова версія ОС. Ця система підтримує віртуальні машини навіть на Linux, призначений для користувача інтерфейс Windows 10 і доступний Windows Defender з більш продуктивним функціоналом. Ця версія найбільш популярна серед користувачів завдяки розширеному функціоналу і більш сучасного дизайну.
Більш докладно зупинимося на кожній з версій ОС в наступній статті.
Незалежно від того,яку версію системи ви оберете при замовленні сервера в компанії ГіперХост, ви завжди можете розраховувати на допомогу з боку нашої технічної підтримки.