коментарів
Поділитися статтею:

Що таке Unix? Огляд UNIX-подібних систем

20.12.2021 на прочитання 6 хвилин

UNIX – операційна система, створена у 1970 році для комерційних цілей. Спочатку система була доступна виключно для великих компаній і організацій, які могли сплатити вартість ОС. На базі UNIX пізніше були розроблені Linux, BSD та Mac OS.

Сьогодні варто виділити основні особливості UNIX-системи, які дозволяють не втрачати їй своєї популярності і затребуваності:

✓ Підтримка різного обладнання

✓ Робота з командним рядком

✓ Мультизадачність

✓ Розрахований на багато користувачів інтерфейс та інші переваги системи.Unix-Logo


Історія UNIX

Спочатку система UNIX створювалася "для себе". Розробники компанії Bell Labs AT&T зробили початкову програму на комп'ютері PDP-7, потім основну частину програми, яка була написана на асемблері, була переписана на мову СІ. Завдяки цьому Юнікс можна було використовувати на різних архітектурах. Після того, як код системи потрапив до університету Берклі, було створено свою версію операційної системи під назвою BSD Unix (Berkeley Software Distribution).

Ім'я UNIX походить від співзвучного MULTICS (Multiplexed Information and Computing Service), це один із початкових проектів розробки ОС.

Також абревіатура UNIX означає Uniplexed Information and Computing System (Об'єднана інформаційно-обчислювальна система).

До 1979 року вийшло шість редакцій UNIX:

    У листопаді 1971 року з'явилася перша. Вона вже включала компілятор FORTRAN та версії ПЗ, які використовуються навіть сьогодні.

    У червні 1972 року з'явилася друга версія. UNIX успішно встановлювалася на комп'ютерах компанії AT&T.

    У лютому 1973 року випустили 3-ту версію. Вона була доступна разом з компілятором Сі та pipes.

    У листопаді 1973 року вже представили 4 редакцію, яку повністю переписали на мову Сі.

    У червні 1974 року UNIX 5 редакції був доступний на 50 робочих системах.

    У травні 1975 року з'явилася вже 6 редакція.

Далі ОС розпочала свій шлях у освітніх закладах. В 1976 Юнікс портували на Interdata 8/32 комп'ютер, а після успішної появи 6 редакції, почалося створення клонів системи. Інші розробники оцінили користь та можливості нової ОС та розпочали розробку подібних систем на базі оригінальної UNIX.

У січні 1979 року була випущена 7 версія системи. Основна відмінність від попередніх – більш стабілізована файлова система. Також у ОС з'явилися нові інструменти. З цієї версії UNIX розділилася на 2 потоки - BSD та System V.

Сьогодні власником ТМ UNIX є The Open Group. Винятково сумісні та сертифіковані системи специфікації Single UNIX кваліфікуються, як UNIX (Unix-like).

Навіщо використовується UNIX?

Сьогодні UNIX використовується виключно з корпоративною метою, наприклад, для установки на сервери та додаткове робоче обладнання. Для домашньої установки UNIX не використовується, тому що у нього немає графічної оболонки, тобто інтерфейсу для управління, а необхідне ПЗ потрібно ставити руками.

UNIX система - безпечна, продуктивна і масштабована, у разі потреби, тому так і потрібна в корпоративних цілях.

UNIX-подібні ОС сьогодні – це багатозадачні ОС, створені для великої кількості користувачів. UNIX був розроблений для різних машин, у тому числі для систем POSIX, включаючи Linux та Mac OS, тому не дивно, що сьогодні на базі UNIX працює багато проектів.

Сьогодні найбільші постачальники UNIX-систем – це компанії IBM, HP, SUN.

UNIX в основному використовують компанії для своїх серверів, які мають певні вимоги через застаріле програмне забезпечення.

Які основні переваги систем UNIX?

UNIX це відкритий вихідний код, який можна адаптувати під свій бізнес і не використовувати зайвого. Це максимально зручно та практично.

Система безпечна, не потрібні додаткові антивірусники, як на ОС Windows. Грамотне налаштування сервера та ваші дані будуть у повній безпеці на UNIX подібній системі. Крім того, є безліч безкоштовних антивірусних програм, які допоможуть вам спати спокійно.

Можливість використання на застарілих моделях комп'ютерів. Це дуже зручно, якщо у вас є обладнання, яке ще потрібно підтримувати у працездатному вигляді та забезпечувати його функціональність та надійність. У UNIX системах дуже гнучкі налаштування.

На рівні протоколів та даних UNIX дозволяє проводити інтеграцію для забезпечення продуктивності системи. Це безперечний плюс, UNIX – це відкриті стандарти для комерційного використання.

Велика кількість інструкцій в Інтернеті та фахівців, які готові допомогти у налаштуванні системи. Ви ніколи не залишитеся наодинці, якщо раптом знадобиться допомога в налаштуванні системи.

Експертів з роботи з UNIX справді багато.

UNIX-подібні системи

Наведемо нижче список найбільш затребуваних і популярних ОС, які використовують Юнікс системи. UNIX є прабатьком багатьох сучасних ОС. Важливо відзначити, що більшість з них повністю безкоштовні, а в Мережі велика кількість інструкцій для роботи з цими системами навіть для користувачів-початківців.

Centos - Для бізнесу та корпоративних клієнтів, для встановлення на віртуальні та виділені сервери

Ubuntu - Для загального використання, як безкоштовний аналог Windows OS, але на базі Linux

Mint - Сучасна ОС загального призначення для вирішення щоденних завдань користувачів

OpenSuse - Для встановлення на сервер або домашній ПК

Debian - Для серверних рішень, для роботи ПЗ

ArchLinux - Система, що постійно оновлюється, для встановлення сучасних серверних програм

Slackware - Для комп'ютерів на базі процесорів Intel

Red Hat - Корпоративна система для виробничих підприємств

Gentoo - Для організації домашньої або офісної робочої станції

FreeBSD - Для організації веб-серверів та інтернет-шлюзів

OpenBSD - Для організації роботи різних апаратних платформ

Mac OS X - Для роботи продуктів від компанії Apple

HP-UX - Комерційна ОС для установки на продукти від компанії Hewlett-Packard

Solaris - Для підтримки корпоративних інформаційних систем

UNIX - прабатько ОС, систему часто плутають з Linux, але, насправді, Linux з'явився набагато пізніше з витоків UNIX. Про основні відмінності між цими системами у попередній статті:

Купити сервер


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1188
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 2