коментарів
Поділитися статтею:

Що таке HTTPs: у чому відмінність від http, навіщо потрібний?

14.11.2022 на прочитання 8 хвилин

Різниця між HTTP та HTTPS

Основна різниця між HTTP та HTTPS протоколами - це те, що HTTPS вміє передавати дані у зашифрованому вигляді, а HTTP ні.

HTTP і HTTPS - це два протоколи, які дозволяють веб користувачам надсилати та отримувати дані через Інтернет.

HTTPS з його безпечною передачею даних є особливо важливим для сайтів, які надсилають конфіденційні дані, таких як сайти електронної комерції, де споживачі надають платіжну інформацію, наприклад, адреси, номери телефонів та дані кредитної картки. HTTPS використовує протокол Transport Layer Security (TLS), раніше відомий як Secure Sockets Layer (SSL), для підвищення безпеки, запобігання зміні або пошкодженню даних під час передачі та автентифікації окремих осіб для обміну з сайтом.

По суті, HTTPS захищає обмін даними між користувачем та сервером сайту, створюючи короткострокові сеансові ключі чи коди шифрування. Центр сертифікації повинен сертифікувати ці ключі безпеки.

HTTPS був розроблений з урахуванням транзакцій електронної комерції, електронної пошти та передачі інших важливих даних. В даний час він є галузевим стандартом для всіх сайтів, визнаний Google і потрібний для багатьох складних функцій, таких як динамічні веб-додатки. Тому протокол HTTP відійшов на другий план, оскільки він не надає подібних можливостей і є небезпечним. Пошуковик Google відзначає сайти на HTTP, як небезпечні, та показує відповідне повідомлення користувачам при відвідуванні таких сайтів. Тому сьогодні всі власники сайтів, не тільки комерційних, переводять ресурси на протокол HTTPS, забезпечуючи цим гарну репутацію в веб просторі.

HTTP не має будь-якого розширеного механізму безпеки, тоді як HTTPS пропонує більш високий рівень безпеки з цифровим сертифікатом SSL, який забезпечує безпеку обміну даними між сервером та браузером.

HTTP працює через порт 80, а HTTPS через порт 443.

Ще одна важлива відмінність полягає в тому, що HTTPS працює на транспортному рівні, а HTTP – на прикладному рівні. Дані HTTP передаються, як звичайний текст, а дані HTTPS передаються, як зашифрований текст.

Якщо порівнювати швидкість роботи, то HTTP вважається трохи швидшим, оскільки HTTPS вимагає більше часу для шифрування, але ця різниця непомітна в повсякденній роботі.

HTTP

HTTPS

Hypertext Transfer Protocol

Hypertext Transfer Protocol Secure

Адреса сайту починається з http://.

https:// стоїть на початку адресного рядка

Дані надсилаються через порт 80 з використанням HTTP.

Дані надсилаються через порт 443, який використовується HTTPS.

Це небезпечно, тому що відправляється звичайний текст, що робить його вразливим для хакерів.

Це безпечно, тому що надсилає зашифровані дані, які хакери не можуть розшифрувати.

Він переважно використовується на сайтах, що надають інформацію, наприклад, у блогах. Але не рекомендується.

Використовується на веб-сайтах, яким потрібно надсилати конфіденційну інформацію, таку як номери банківських рахунків або номери кредитних карток.

Google не надає переваг HTTP-сайтам.

Google віддає перевагу HTTPS, а не HTTP, тому що сайти на HTTPS безпечніші.

Навіщо потрібний HTTPS?

HTTPS забезпечує безпеку передачі даних і в цьому його основне призначення. Без HTTPS ваш сайт буде відображатися за протоколом HTTP, що спричинить безліч проблем. Перш за все, це відштовхне відвідувачів, адже вони побачать попередження від браузера, що сайт небезпечний, і підуть до ваших конкурентів. Навіть, якщо вони і погодяться перейти на сайт, то багато разів подумають перед тим, як здійснювати оплату на такому сайті або залишати свої дані під час реєстрації.

Є великий ризик втратити довіру від користувачів сайтів, тому встановлення SSL сертифіката, який забезпечить HTTPS – правильне рішення. До того ж, пошукова система Google негативно ставиться до сайтів без HTTPS і ранжує їх нижче. Якщо ви хочете досягти успіху в сео оптимізації сайту, то без HTTPS не обійтися.

Як працює HTTPS?

Безпечне з'єднання працює за певною схемою, яка включає кілька кроків:

Спочатку веб-браузер користувача запитує SSL-сертифікат. Сайт, який перемикається на HTTPS, надсилає цей сертифікат. Браузер потім перевіряє справжність за допомогою інформації в Центрі сертифікації. Для шифрування використовується симетричний ключ із боку сайту та веб-браузера, за допомогою якого і передається зашифрована інформація.

І клієнт і сервер використовують HTTPS (SSL/TLS + HTTP) для зв'язку. Веб-браузери підтверджують це піктограмою замка в адресному рядку браузера. HTTPS працює через порт 443. Коли ви залишаєте сайт, ці ключі скидаються. Під час наступного відвідування узгоджується нове з'єднання та створюється новий набір ключів.як працює https

Використання SSL-сертифікатів має багато переваг:

- HTTPS підвищує рейтинг Google

- Створює безпеку для клієнтів сайту

- Збільшує рівень довіри клієнтів та конверсію

- Захищає як клієнтські, так і внутрішні дані сайту

- Шифрує зв'язок браузер-сервер та сервер-сервер

- Підвищує безпеку мобільних та хмарних додатків.

Як перейти на HTTPS?

Щоб перевести сайт на протокол HTTPS і тим самим підвищити його безпеку, необхідно купити SSL сертифікат. Після придбання знадобиться пройти верифікацію від центру сертифікації. Процес верифікації залежить від типу сертифіката, який ви купили. Є три варіанти – DV, OV, EV сертифікати. Перший варіант найпростіший і доступніший. Для проходження верифікації необхідно підтвердити право власності на домен за допомогою пошти, запису DNS або додавання спеціального тимчасового файлу на сайт.

Процес випуску такого сертифіката займає кілька хвилин, а далі ви встановлюєте його на сервер і налаштовуєте редирект на з'єднання HTTPS.

Сертифікат DV рівня підійде багатьом сайтам, найпопулярнішим сьогодні є Comodo (Sectigo) Positive сертифікат. Рівні OV, EV більш складні у випуску та для їхньої верифікації необхідно підтвердити право володіння компанії, організації та пройти декілька етапів перевірки. Такі сертифікати часто купують державні організації чи юридичні особи задля забезпечення безпеки передачі на сайтах. Коштують сертифікати такого рівня в рази дорожчі, випуск може тривати навіть кілька тижнів. Встановлення аналогічне.

Також слід звернути увагу на те, що є також мультидоменні сертифікати або сертифікати з покриттям усіх субдоменів сайту. Перший варіант здатний захистити відразу кілька доменів, другий підходить для сайтів із великою кількістю піддоменів.

Отже, виділимо основні кроки для підключення HTTPS на ваш сайт:

✓ Вибір сертифіката, оплата замовлення.

✓ Проходження верифікації.

✓ Встановлення сертифіката на сервері.

✓ Налаштування редагування на HTTPS.

Якщо ви замовили сертифікат у компанії ГіперХост, то останні два кроки ми беремо на себе. Ми встановимо ваш сертифікат на наш сервер і налаштуємо редирект, вам залишається тільки вибрати найбільш підходящий варіант сертифікату для сайту.


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1196
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 3