ftp
коментарів
Поділитися статтею:

Все, що потрібно знати про FTP

14.09.2022 на прочитання 9 хвилин

У цій статті розглянемо всі особливості використання FTP на хостингу, в тому числі для чого потрібен доступ FTP, можливості його захисту та актуальний рейтинг FTP-клієнтів.

Що таке FTP і навіщо він потрібний?

За допомогою протоколу FTP здійснюється передача файлів та папок файлів у Мережі. Тобто, користувач може закачувати та завантажувати дані на сервер та з сервера без використання браузера.

FTP на віртуальному хостингу призначений для заливання сайтів безпосередньо на хостинг.

Давайте розберемося спочатку, що потрібно знати, щоб завантажити сайт на сервер хостинг-провайдера. Насамперед, це логін, пароль доступу, а також FTP-адреса сервера. Всі ці дані зазвичай надсилаються в листі від хостера після замовлення вибраної послуги.

Для передачі даних рекомендується використовувати FTP-клієнти, які полегшують роботу користувачу. Під час з'єднання ПК із сервером за допомогою FTP передача даних здійснюється через TCP-порт (з номером від 1024 до 65535).

В активному режимі номер порту задає користувач, пасивному - сервер хостинг-провайдера. У більшості випадків хостери використовують саме пасивний режим.

Переваги протоколу FTP:

- дає користувачеві певний рівень контролю.

- дозволяє надсилати великі файли одночасно.

- має засіб відновлення, дозволяє передавати файли навіть після розриву з'єднання.

Недоліки FTP:

- Усі файли, паролі та імена користувачів надсилаються у незашифрованому вигляді.

- TLS 1.2 може не працювати через HTTPS, оскільки він завжди підтримується.
переваги та недоліки FTP протоколу

FTP протокол та FTP сервер: у чому різниця?

ФТП протокол використовується для передачі даних, а ФТП сервер - це спеціальне ПЗ, встановлене комп'ютері (сервері), яке зберігає дані й відповідає за аутентифікацію клієнтів. Для підключення до FTP сервера необхідні дані: ім'я користувача, пароль, порт, ім'я сервера або хост.

FTP-сервер пропонує послуги доступу та зберігання файлів в Інтернеті, він обробляє всю передачу даних між мережевими комп'ютерами. FTP-сервер очікує, поки клієнт підключиться до нього, і використовує команди протоколу FTP для виконання всіх завдань, таких як завантаження, перегляд каталогів або розвантаження.

FTP базується на архітектурі клієнт/сервер. Користувач - це клієнт, який підтримує протокол FTP, через який може підключатися до FTP-серверу на віддаленому хості. Клієнт може видавати команди, щоб віддалений сервер міг виконати, після виконання команд хост-сервер повертає результати виконання клієнту. Наприклад, користувач вводить команду та просить сервер переслати файл. Сервер відповість на запит та надішле файл клієнту. Після цього користувач може помістити файл у робочий каталог.

Пасивний та активний режим роботи FTP

У роботі FTP є два режими роботи: активний та пасивний. Активний сеанс FTP включає такі кроки:

Клієнт відправляє команду PORT на сервер FTP. Вихідний порт - це випадковий порт. Порт призначення 21. Сервер відповідає ACK. Сервер ініціює з'єднання з клієнтом з вихідним портом 20 та портом призначення, зазначеним у клієнтській команді PORT. Клієнт відправляє ACK на сервер. Сеанс FTP встановлено.

Пасивний FTP – це режим FTP, який може бути запитаний клієнтом для усунення проблем, викликаних брандмауерами на стороні клієнта. І сервер і клієнт повинні підтримувати пасивний FTP, щоб цей процес працював. Коли використовується пасивний FTP, клієнт ініціює з'єднання із сервером. Цей процес ефективний, оскільки більшість брандмауерів дозволяють вхідний трафік від сеансів, ініційованих клієнтом. Пасивне FTP-з'єднання слідує наступному процесу:

Клієнт відправляє команду PASV на FTP-сервер через порт 21. Порт призначення 21. Сервер відповідає командою PORT. Команда port вказує випадковий порт із великим номером, до якого може підключитися клієнт. Клієнт ініціює з'єднання із сервером через цей порт. Сервер відповідає ACK. Сеанс FTP встановлено.

Як захистити доступ до FTP?

Злами ФТП найчастіше відбуваються через те, що на комп'ютері користувача, який завантажує файли FTP, знаходяться віруси. Подібні віруси крадуть логіни та паролі, а потім отримують доступи до вашого сайту. Тому, якщо Ви користуєтеся завантаженням по ФТП, обов'язково подбайте про відсутність усіляких шкідливих програм на ПК, інакше наслідки можуть бути сумними. Щоб уникнути проблем із безпекою і не ламати голову над тим, який придумати пароль, скористайтеся нашим генератором. Він запропонує складні та надійні варіанти для захисту ваших даних!

Хорошим захистом є використання SSH. Суть цієї технології полягає в наступному: SSH - це, по суті, ключ, який є у користувача та на сервері.

Він дозволяє зашифрувати інформацію в процесі передачі, а на сервері розшифрувати.

Тому під час передачі даних за допомогою цих ключів, зламати та підключитися до з'єднання неможливо, і ваша інформація у повній безпеці. Більшість хостинг-компаній надають SSH доступ для своїх користувачів. Наприклад, користувачам віртуального хостингу надається SSH доступ на запит.

Є ще один спосіб захисту FTP-доступу. Використовуючи файл .ftpaccess, є можливість заблокувати FTP-доступ для будь-якої директорії на сервері зі збереженими файлами. Для створення подібного файлу, необхідно зробити на власному комп'ютері звичайнісінький файл ftpaccess.txt, в ньому зробити запис IP-адрес, яким можна заходити по FTP-доступу. Потім потрібно перейменувати його в .ftpaccess і залити в теку, яка буде блокована. От і все.

Як працювати з FTP?

Для зручної роботи з FTP використовують спеціальні програми FTP-клієнти. Серед найбільш актуальних та широко використовуваних виділяють Filezilla, SmartFTP, Far Manager, Total Commander, AceFTP та інші.

Процес створення фтп-акаунтів на хостингу залежить від попередньо встановленої панелі управління, але не залежно від того, це cPanel, ISP manager або Parallels Plesk, процес дуже схожий і простий навіть для новачка в керуванні хостингом. Потрібно знайти розділ FTP-акаунти або FTP-доступ і вручну створити там FTP-користувача із заданим ім'ям та паролем.

Щоб настроїти FTP-з'єднання, потрібно використовувати такі параметри:

✓ FTP-сервер (хост) – доменне ім'я сайту,

✓ технічна адреса (якщо домен не спрямований на майданчик хостингу) або IP-адресу сервера,

✓ порт – 21,

✓ ім'я користувача – логін від FTP,

✓ пароль – пароль від FTP.

Альтернативи FTP протоколу

SFTP також відомий як FTP через SSH. Він використовує безпечний канал між комп'ютерними системами для запобігання несанкціонованому розкриттю інформації в процесі транзакції, тим самим знижуючи ризик у процесі обміну даними. Аутентифікація SFTP-з'єднання включає ідентифікатор користувача та пароль, ключ SSH або те й інше. Він також сумісний із брандмауером і вимагає лише відкриття номера порту.

HTTPS. Чимало сайтів зазвичай використовують HTTPS замість традиційного HTTP, але в чому основні відмінності? Перш за все, традиційний HTTP не шифрує трафік браузера, що створює ризики для безпеки. Навпаки, HTTPS використовує безпеку транспортного рівня для забезпечення додаткового рівня шифрування. Це створить безпечний канал, тому цілісність даних не зміниться без вашого відома. HTTPS дуже підходить для передачі файлів, коли потрібний простий інтерфейс на основі браузера для завантаження даних.

АС2. Це популярний метод безпечної та надійної передачі даних EDI через Інтернет. AS2 створює конверт для даних, що дозволяє відправляти їх з використанням цифрових сертифікатів і шифрування.

FTPS передає файли так само, як FTP, але із зашифрованим з'єднанням для захисту даних. SSL, або «рівень захищених сокетів», FTP-передачі використовують той самий канал управління (порт 21) для полегшення обміну даними, що означає, що ваша система має підтримувати FTPS, але запобігати FTP-передачі. FTPS дозволяє шифрувати як канали команд, так і канали даних, а також аутентифікувати передачі за допомогою імен користувачів та паролів, сертифікатів або того й іншого одночасно.

Найбільшою перевагою використання FTPS, як і SFTP, є додаткова безпека. Вам не потрібно турбуватися про те, що ваші передачі даних будуть скомпрометовані, оскільки ви використовуєте зашифровані з'єднання для обміну даними.

MFT - керована передача файлів (MFT) підтримує наведені вище параметри і робить FTP безпечнішим. Ця опція безпеки спрощує обмін даними між системою та клієнтами. Він підтримує кілька протоколів та стандартів шифрування, а також надає широкий спектр функцій безпеки.

MFT забезпечує розширену автентифікацію та шифрування даних для забезпечення безпечної передачі файлів. Ви також можете відстежувати відвідування користувачів та передачу дій за допомогою функції звітування.

альтернативи фтп протоколу

Сподіваємось, наші поради допоможуть Вам у роботі з FTP. Якщо виникли додаткові питання, звертайтесь до нашої цілодобової техпідтримки. Ми будемо раді допомогти Вам!


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1196
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 1