коментарів
Поділитися статтею:

Як посилити творче мислення. Способи креативного мислення

15.07.2020 3210 на прочитання 7 хвилин

Коли справа доходить до творчості, однією з найбільших турбот зазвичай є те, як стати більш творчими і генерувати найкращі ідеї. Творче мислення, в тому числі в науці і бізнесі, - двигун прогресу. Саме з його допомогою можна розширити погляд на проблему, знайти нові підходи до вирішення завдань.
Для того, щоб відмовитися від шаблонів і почати сприймати навколишню дійсність зі свіжим поглядом, потрібно регулярно залишати зону комфорту своїх думок. Для цього рекомендується використовувати спеціальні техніки креативного мислення. У цій статті підібрано практичні способи підвищення креативності.creative thinking

Обмеження себе

Дослідження показує, що підступна проблема, з якою стикаються багато людей, полягає в тому, що вони часто стають на шлях «найменшого розумового опору», спираючись на ідеї, які у них вже є, або намагаючись використовувати всі наявні ресурси.

Справа в тому, що дослідження також передбачає, що встановлення добровільних обмежень може підвищити креативність, тому що це змушує навіть творчих людей працювати за межами своєї зони комфорту (що у них все ще є, навіть якщо вони трохи «більш дивні», ніж більшість) . Спробуйте якимось чином обмежити свою роботу і ви зможете побачити переваги вашого мозку, що пропонує креативні рішення для завершення проекту відповідно до заданих вами параметрам.

Переосмислити проблему

Одна річ, яку дослідники помітили у творчих людей, це те, що вони схильні переглядати проблему частіше, ніж їх менш творчі колеги.

Це означає, що замість того, щоб думати про кінцеву мету в певних ситуаціях, вони байдикують і по-різному розглядають проблему, перш ніж приступити до роботи. Отже, якщо ви застрягли, зосередившись на загальних проблемах ( «Що було б здорово намалювати?»), Спробуйте переосмислити проблему, зосередившись на більш значущому ракурсі ( «Який живопис викликає почуття самотності»).

Створення психологічної дистанції

Давно відомо, що утримання від завдання корисно для подолання творчого блоку, також створення «психологічної» дистанції може бути корисним для креативного мислення.

Спробуйте уявити своє творче завдання, як від'єднане і віддалене від вашої поточної позиції / місця розташування. Згідно з цим дослідженням, це може зробити проблему більш доступною і стимулювати мислення вищого рівня.

Мрійте, але потім повертайтеся на роботу

Одне з досліджень, зокрема, показує, що чим менше роботи ви проробили над проблемою, тим менше мрій допоможе вам. Тобто мрійливість найбільш ефективна в проекті, в який ви вже вклали багато творчих зусиль.

Тому, перш ніж намагатися використовувати мрії в якості виправдання непрацездатності, будьте чесні з собою і не забудьте спочатку попрацювати.

Схвалення абсурду

Мозок людини завжди прагне осмислити те, що він бачить, і сюрреалістичне / абсурдне мистецтво на короткий час переводить розум в стан «перевантаження», в той час, як він намагається точно зрозуміти, на що він дивиться або читає. Тому розглядайте абсурдні на перший погляд речі і шукайте в них істину.

Робота під час підвищеного настрою

Довгий час дослідження вказували на те, що щастя - це ідеальний стан для створення чогось нового. Нещодавно порівняно нове дослідження креативності на робочому місці зробило інший висновок: творчість зростала, коли накопичувалися, як позитивні, так і негативні емоції.
Це означає, що хоча певний негативний настрій може бути убивцем творчості, він не такий універсальний, як позитивний настрій (радість, любов і т. д.), оскільки іноді також може стимулювати творче мислення, а не заважати йому.

Більше руху

Деякі дослідження припускають, що фізичні вправи дійсно можуть стимулювати творче мислення, завдяки здатності змушувати серце битися і піднімати настрій. Це схоже на те, як інші дослідження показують, що роздуми про кохання можуть породжувати більш творчі думки. Тому, якщо в голову не приходять цікаві ідеї, то може для початку слід зробити пробіжку або сходити в спортзал?

Далі розглянуті спеціальні способи для розвитку креативного мислення. Які з них використовували ви?

Метод «Мрійник, реаліст і критик»

Це спеціальна гра, яка розвиває креативне мислення. Суть в тому, що якщо у вас є конкретна проблема, то вам потрібно розглянути з 3 різних точок зору - мрійника, реаліста і критика. Мрійник розглядає проблему, включаючи уяву і пропонує божевільні ідеї. Реаліст складає план для вирішення проблеми, знаходить помилки. Критик може розподіляти завдання між колегами і стежити за їх виконанням, також він знаходить слабкі сторони поставлених цілей і критикує кожну запропоновану ідею.
Спробуйте приміряти на себе всі три ролі щодо конкретного завдання. У такому випадку ви зможете розглянути проблему з декількох сторін і знайти найбільш зважене рішення.

Метод «Шість капелюхів»

Суть цього методу полягає в тому, що для вирішення певної задачі ви ніби одягаєте 6 різних капелюхів. При цьому, якщо капелюх білий, то ви перевіряєте всі факти, які вже у вас є, чорний - звертаєте увагу тільки на недоліки, жовтий - тільки виділяєте переваги, зелений - шукайте нові ідеї, червоний - показуєте свої емоції, а синій - підводите підсумок . Завдяки такому способу ви можете знайти очевидні рішення або придумати нову ідею для втілення.


Метод «Десять ідей в день»

Назва цього методу говорить сама за себе. Поставте собі завдання генерувати не більше, не менше 10 ідей в день. Не важливий напрямок і тематика цих ідей, також не важлива їх оригінальність. Таким чином ви просто змушуєте працювати свій мозок і розкривати творчі ресурси.

Згодом цей спосіб увійде в звичку, і вам все легше і легше буде вигадувати щось нове. Головне, записуйте всі ідеї і через деякий час аналізуйте їх. Можливо старі ідеї допоможуть вам створити щось нове, а зібраний багаж думок стане майданчиком для пошуку натхнення.

Метод «Випадкове слово»

Коли перед вами постало конкретне завдання, яке необхідно швидко вирішити, відкривайте будь-яку книгу. Далі тикніть пальцем в перше-ліпше слово, і чим далі воно за змістом від вашого завдання, тим краще буде для початку творчого мислення. Вам потрібно зв'язати вашу проблему з конкретним цим словом.

Наприклад, ваше завдання підвищити ефективність продажів в компанії. У книзі ви знайшли слово пам'ять. Шукайте асоціації. Клієнт запам'ятовує рекламу, потрібно робити рекламу такою, щоб вона запам'ятовувалася з 1-го разу.

Подібних асоціацій всього лише до одного слова може бути насправді дуже багато, з часом їх стане шукати легше, якщо використовувати подібний метод постійно.

Метод «Латеральне мислення»

Суть методу полягає в розгляді проблеми з абсолютно нового боку. Ви повинні подивитися на свою задачу з тієї точки зору, з якої ніколи б не додумалися на неї поглянути. Це щось нове і зовсім несподіване.

Наприклад, якась компанія виготовляє сир. Але раптом виробник вирішив, що також він може виготовляти солодкий сир, але на спеціальних паличках для дітей. Цей сир дуже нагадує цукерки, в результаті для сиру знайшли нову цільову аудиторію, яка на перший погляд здавалося б не має відношення до продажу цього товару.

Таблиця асоціацій

Якщо ви зараз перебуваєте в творчому пошуку, то спробуйте цю спеціальну вправу. Використовуйте нижче наведену таблицю з буквами, сфокусуйтеся і знайдіть слово, запам'ятайте його. Далі складіть п'ять асоціацій з цим словом. За допомогою подібних понять ви зможете стимулювати процес пошуку ідей для вашого завдання.word table

Насправді всі ці техніки досить прості. Автор книги «Рисовий штурм» М. Мікалко писав, що у творчих і нетворчих людей виключно одна відмінність. Перші впевнені в своїй креативності, а другі думають, що креативність їм не під силу. Але генерувати ідеї може практично кожен і ніяких обмежень ні для кого не існує.


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1186
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 2