Як змінити пароль користувача в системі з Linux

03.06.2020 на прочитання 2 хвилини

ОС Linux є багатокористувацькою системою, де може одночасно існувати і функціонувати кілька користувачів. Для отримання доступу до системи кожен користувач має свій пароль. Змінювати пароль потрібно в різних випадках, найпоширеніші з них це, звичайно, безпека, рекомендується час від часу змінювати пароль. Другою причиною для зміни часто буває, що користувач просто бажає змінити свій пароль, наприклад, на більш зручний.

Якщо ви працюєте з під якогось користувача, і потрібно змінити пароль для нього, у Вас є на це повністю усі права. Змінити пароль будь-якого користувача або групи може вже тільки root, а так процес ідентичний.

Відразу подбайте, щоб новий пароль був Вам комфортний для введення і відповідав встановленим загальним вимогам, тобто повинен бути не дуже простим, а саме, довжина містити від 6 до 8 символів, при цьому хоча б один символ повинен бути як:

  • малі літери;
  • знаки пунктуації (можливо і символ "_");
  • цифри (від 0 до 9).

Зручно для цього використовувати генератори паролів, де програма сама формує і запропонує вам складний пароль.

Для зміни пароля часто використовують утиліту passwd. Загальний синтаксис команди такий:

passwd [опції] [користувач

Де:

  • опції - додаткові параметри налаштування виконання утиліти;
  • користувачів - ім'я користувача в системі.

У комбінації з утилітою є можливість застосовувати ключі (опції), але використовується це рідко.

Зміна пароля свого поточного користувача

Як і писалося вище, якщо Ви працюєте в системі з під якогось користувача, і Вам необхідно змінити пароль для нього, для цього у Вас є всі повноваження. Але при зміні потрібно пам'ятати поточний пароль для цього користувача, якщо пароль втрачено, змінити на новий не вийде. Як варіант, в такому випадку змінити пароль може користувач root, так як під root не потрібно буде вводити поточний пароль користувача.

І так, для зміни пароля потрібно ввести просто:

passwd

Далі система запропонує ввести поточний пароль (обережно, в більшості випадків потрібно ввести правильний пароль з першого разу). Наступним кроком вказуємо новий пароль і вводимо його ще раз для підтвердження, якщо паролі збігаються і відповідають вимогам, на екрані з'являється повідомлення про вдалу зміну пароля, в іншому випадку повідомлення з текстом помилки.

При наборі пароля на екрані не показуються символи (навіть зірочки і т.д), також курсор під час набору символів не рухається, тому потрібно бути дуже уважним.

Зміна пароля для іншого користувача

Тут вже потрібні права root користувача. Заходимо в систему з під нього і вводимо утиліту і після неї ім'я користувача, якому потрібно виконати дію по зміні:

passwd [користувач]

Крок з введенням поточного пароля користувача пропускається, Вам просто система запропонує відразу ввести новий пароль та продублювати його в наступному рядку для верифікації.

Зміна пароля для групи

Задати новий пароль можна не тільки користувачеві, але і цілій групі. Для цього використовується вже інша утиліта, а саме gpasswd. Зверніть увагу, що змінювати пароль групи може також тільки root користувач. Сам синтаксис і алгоритм утиліти gpasswd дуже схожий на passwd:

gpasswd [назва_групи]

Після введення команди Вам аналогічно потрібно буде 2 рази прописати новий пароль.


Close Screen
Maria Kholodnitska
Статей: 221
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 1