коментарів
Поділитися статтею:

Як захистити ваш ПК від програм-шпигунів?

15.05.2020 на прочитання 5 хвилин

Останнім часом особливо небезпечними шкідливими програмами вважаються ті, які шпигують за комп'ютером користувача. Подібне програмне забезпечення здатне, наприклад, записувати сигнал з веб-камери, збирати конфіденційні дані з ПК користувача, викрадати паролі або передавати листування третім особам. Наслідки таких дій можуть бути набагато гірші ніж, якби вірус попсував файли на комп'ютері.

У цій статті розглянемо, як можна убезпечити себе від шпигунського ПЗ і захистити інформацію на особистому ПК.

Захист за допомогою спеціальних програм

Для захисту вашого особистого комп'ютера існує маса різних спеціалізованих програм. Велика кількість антивірусів, які розроблені для Windows і macOS, можуть забезпечити надійний захист ПК від так званих кейлогерів (віруси, які стежать за натисканням кнопок на клавіатурі користувача), зломщиків веб-камер і інших небезпечних програм.

Але давайте дивитися реально. Програм, які захищають комп'ютер відразу від всіх вірусів, не існує. Але для захисту від популярних загроз для домашнього ПК буде достатньо безкоштовного антивірусу. Головне, вчасно оновлювати подібні програми. 

Антивірус для захисту ПК - це тільки початок безпеки. Вже давно розроблені спеціалізовані сканери для відстеження шпигунської активності. Ці сканери не конфліктують з іншим встановленим ПО для захисту і можуть знайти те, що випустив з уваги антивірус. Для ОС Windows фахівці рекомендують скористатися безкоштовним сканером Spybot Search & Destroy.

Якщо у вас вже виникли підозри, що за вами стежать, спробуйте просканувати комп'ютер за допомогою рішення під назвою Norton Power Eraser або HouseCall від Trend Micro. Ці програми безкоштовні і працюють безпосередньо з веб-браузера.

Превентивні заходи для уникнення зараження

Ніякий навіть найпотужніший антивірус або сканер не захистить роботу в інтернеті, якщо користувач сам бездумно встановлює неперевірені програми на свій ПК. Якщо ви хочете максимальної безпеки для роботи в мережі, то слід перш за все самостійно уникати джерел зараження і контролювати систему. Особливо це правило стосується тих комп'ютерів, які мають кілька користувачів.

Для кожного користувача має бути окремий обліковий запис з паролем, а також буде краще, якщо права адміністратора будуть відключені для тих користувачів, які погано розбираються в роботі системи. Найбільш популярний шлях зараження ПК - фішингові е-мейли або підроблені спливаючі повідомлення. Тому ніколи не відкривайте нічого підозрілого і видаляйте подібні оповіщення з вашого комп'ютера.

Ознаки зараження ПК

Багато користувачів з необережності часто заносять на свої ПК віруси, в тому числі Майнери. Подібна зараза використовує системні ресурси вашого комп'ютера, з метою Майнінгу криптовалюти, яка вам звичайно ж не дістанеться. Зараження вірусом даного типу починає вантажити відеокарту, що супроводжується нагріванням і шумом кулера. Тому завжди прислухайтеся до змін роботи вашого комп'ютера і в разі підозр запускайте перевірку антивірусом / сканером.

Ще одна ознака зараження ПК - уповільнення роботи ОС. З роками роботи це може трапиться з будь-якою операційною системою, але якщо подібне уповільнення відбулося різко, то варто перевірити причини.

Підозріла активність - ще один фактор, на який слід звертати увагу при роботі з ПК. Наприклад, завжди необхідно стежити за індикатором роботи жорстких дисків (червона лампочка на системному блоці). Вона не повинна мигати, якщо на вашому комп'ютері не відбувається ніяких дій.

Ще одна ознака можливого зараження комп'ютера - спливаюче-зникаюче чорне вікно командного рядка після завантаження ОС. Це явний процес, який хоче, щоб його не помітили.

Веб-браузер різко змінив домашню сторінку? Можливо це рекламний троян, який ви підчепили в інтернеті.

Основне призначення шпигунських вірусів - постійно стежити за користувачем ПК. Тому подібну заразу можна легко знайти в списку системних процесів (вкладка "Процеси" диспетчера задач). У разі, якщо ви знайшли в даній вкладці щось підозріле і не знаєте що це, загугліть. І якщо це вірус, то ви знайдете інструкцію як його видалити.

Навіть GOOGLE стежить за вами?

Це очевидний для всіх факт. Але пошукова система в даному випадку стежить за вами не за допомогою вірусних програм, а за допомогою тих дій, які ви самі дозволили підключити в своєму акаунті. Розглянемо більш докладно, як за нами стежать пошукові системи і як це відключити.

Відомо всім активним користувачам інтернету, що Google зберігає всю пошукову історію. Це можна перевірити і очистити на спеціальній сторінці "Мої дії". Як бачимо історія переглядів відображається до нескінченності, але ви можете поправити цю ситуацію і видалити її, також можна видалити окремі запити пошуку.

Якщо хочете відключити записування Історії пошуку, в лівому меню пункт "Відстеження дій", далі параметр "Історія додатків і веб-пошуку".

Користуєтеся голосовими запитами? Пошукова система також зберігає їх історію.

Якщо ви вже користувалися Google Assistant, значить у Google є зразок вашого голосу. Ви можете навіть прослухати всі свої репліки, які використовували для пошуку. Відвідуємо розділ "Мої дії"> "Голосове управління". Для виключення - "Історія голосового управління" - Припинити.

Google також зберігає історію ваших переміщень. На спеціальній сторінці "Хронологія" ви можете подивитися цю інформацію. Параметр "Історія місцезнаходжень" можна вимкнути.

Також в налаштуваннях вашого облікового запису ви можете змінювати ваші рекламні переваги. Спеціальний розділ "Налаштування оголошень" .На базі ваших пошукових запитів, YouTube і іншої активності складаються дані параметри. Ви можете відредагувати їх, якщо щось з даних характеристик вас не влаштовує. Також ви можете відключити висновок рекламних оголошень від конкретних рекламодавців. І звичайно ж можна повністю вимкнути "Персоналізацію реклами". Правда реклама вас не залишить, але стане більш точно відповідати вашим інтересам.

Бажаєте повністю видалити ваш аккаунт?

Зайдіть в "Особистий кабінет" і перевірте, чи є сервіси без яких ви не зможете обійтися. Адже після видалення більшість з них стануть недоступними.

Ви можете зберегти свої дані на жорсткий диск свого ПК, а потім повністю видалити акаунт. Як бачимо все просто і зрозуміло, тільки  чи дійсно вам це необхідно.

Робота в Інтернеті повинна бути безпечною. Для збереження конфіденційності скористайтеся нашим VPN сервісом.


Close Screen
Yurii Prokopyshyn
Статей: 178
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 3