коментарів
Поділитися статтею:

Знак гривні ₴ - визначення, етимологія, історія

03.12.2021 на прочитання 6 хвилин

Значок гривні (₴) – друкарський символ валюти гривні, обраний за результатами конкурсу Національного банку України у 2004 році. Код символу із таблиці Юнікоду U+20B4. Символ доступний у розкладці Windows та IOS, при виборі відповідних налаштувань української клавіатури.

Копіювати знак української гривні

Гривня у Київській Русі

Багато істориків сходяться у версії, що валюта гривня з'явилася ще за часів Київської Русі в 11 столітті і вже тоді використовувалася як монета.

Гривня мала шестикутну форму, вага 140..160 грам. Найціннішими вважалися новгородські гривні, вони виготовлялися зі срібла та важили 204 грами. Також була ще чернігівська та київська гривні і, навіть, татарські гривні. У 13 столітті на заміну слову гривня прийшло позначення рубля, а гривня почала використовуватися для позначення ваги. Гривня дорівнює 48 золотникам по 4.26 грам, а золотник це 25 бруньок по 0.17 грам.

За гривні купували будинки, господарство, раби, платили штрафи до 14 століття. Київська гривня була найпоширенішою. Це зливок у вигляді ромба з шорсткістю. Крім срібла, з якого було зроблено гривню, у ній також були додаткові метали. У ті часи еталоном платіжного засобу була Візантійська вага, саме на неї дорівнювала Київська гривня. Причиною цього були тісні торгові відносини.

grivna rus

Окрім київської була ще новгородська гривня. Пізніше їх об'єднали, внаслідок чого на території Русі почали використовувати чернігівську гривню. Її можна зустріти у розпущеному вигляді, оскільки якість срібла перевірялася ударом молотка.

Татарська гривня з'явилася у 14 столітті, була у формі човника. Її виникненню сприяв татарсько-монгольський напад.

Як бачимо, за часів Київської Русі гривня пережила багато трансформацій, щоб сьогодні ми змогли використати її, як валюту. Гривня знак також має глибоку історію.

У давнину "гривня" ще й позначала мідну монету 2,5 коп. або 3 коп. Гривенником називали по-народному срібник 10 копійок.

Знак гривні валюти

Знак валюти гривні ₴ має номер в Юнікоді U+20B4, HTML-код ₴ та CSS-код \20B4. Використовується для позначення валюти України – гривні.

Знак Юнікод HTML код CSS-код
U+20B4 &#8372 \20B4

Який вигляд має знак гривні (Ukrainian hryvnia)? Символ гривні представлений у формі кирилічної літери г із двома горизонтальними лініями, які перекреслюють цю літеру. Саме ці дві лінії є символом стабільності, їх можна зустріти і в знаках інших валют світу. Офіційне скорочення валюти гривні – грн. Іноді можна зустріти варіанти написання гривні – гр., грвн., грв., але це неправильні скорочення, які не можна вживати.

Символ гривні представлений у формі кирилічної літери г із двома горизонтальними лініями, які перекреслюють цю літеру.


Значок гривні (₴) дуже схожий на знак половини секстули, символ давньоримської одиниці ваги. Основна відмінність у римського знака лише одна лінія, що перекреслює, у гривні дві.

Значок гривні використовується для опису цін на сайтах, що продають послуги у гривні, у банківських організаціях для позначення та відзнаки валюти. Використовувати знак гривні може кожен, для цього його достатньо скопіювати з таблиці Юнікод і розмістити у себе на сайті.

Графічний символ гривні було нанесено у формі світлого водяного знака на купюрах номіналом 1 грн. 2006 р., 200 грн. 2007 р. та 500 грн 2006 р.

Значок гривня ₴ доступний в українській клавіатурній розкладці “Українська-розширена”, в Windows.

Етимологія слова "гривня"

За деякими версіями слово позначення гривні походить від санскритського griiv'aa, що означає потилицю. Саме на потилицю носили дорогоцінну прикрасу.

Термін "гривня" пішов від слів шия, загривок, де носили спеціальний дротик-прикрасу багаті люди. Це була міра ваги, близько 150 р.

Гривня позначала статус людини, яка її одягала на себе. Пізніше гривнею стали називати платіжну валюту, яка мала форму ромба (київська гривня). Крім ромба були ще й інші форми гривні, залежно від регіону, де вона використовувалася, як платіжний засіб.grivna


Історія гривні у незалежній Україні

Після оголошення незалежності України у 1991 році платіжною валютою були купони, або, так звані, карбованці.

Валюта гривня з'явилася у 1996 році. Вона стала національною валютою. Перші купюри друкувалися за кордоном, у тому числі в Канаді та Франції. З 2 вересня 1996 р. необхідно було міняти карбованці на гривні за курсом 100 000 крб = 1 грн.

У 1996 році було відкрито Фабрику банкнотного паперу в Житомирській області, яка і почала друк валюти в Україні. 1998 року було відкрито монетний двір у Києві та ще одна фабрика, яка друкувала українську валюту.

Крім стандартних 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 купюр гривні у 2019 році з'явився великий номінал валюти – 1000 грн. На ній зображено українського вченого В. Вернадського.

Починаючи з 2018 року, банкноти 1 та 2 гривні стали замінювати монетами, вже сьогодні відбувається заміна банкнот 5 та 10 гривень на відповідні монети. Також монетним двором випускаються ювілейні монети, які збирають колекціонери.

Про інші символи валют у попередній статті на блозі:


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1194
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 3