0 коментарів
Поділитися статтею:

Яка різниця між UBUNTU SERVER і DESKTOP?

22.09.2021 0 360 на прочитання 10 хвилин

UBUNTU - одна з найпопулярніших операційних систем, її використовують, як і на комп'ютерах, так і на серверах. Всі, хто цікавиться системою Linux, не раз стикалися з дистрибутивом Ubuntu. Він налічує кілька редакцій: серверна версія, десктопна версія, версія для хмарних інфраструктур і для вбудованих пристроїв. У версій для робочого столу є свої редакції в залежності від оточення. Також розроблена спеціальна версія для Китаю. Залежно від релізу, є версії з короткостроковою або довгостроковою підтримкою.

Незважаючи на такий великий вибір версій і різновидів системи Ubuntu, в загальному можна розділити її на два основних види - Ubuntu Server та Ubuntu Desktop, які є найбільш популярними і затребуваними серед шанувальників Ubuntu.computer server ubuntu

Десктопна версія Убунту створена для кінцевого користувача системою, якому необхідно використовувати функціонал ОС на своєму ПК, серверна версія server ubuntu розроблена саме для зручного управління з боку адміністратора сервера. Розглянемо основні відмінності між цими двома видами (ubuntu server desktop) і, звичайно ж, знайдемо щось спільне, що між ними є. 

Основні відмінності між Ubuntu Server та Ubuntu Desktop

Додатки

Використовуючи Ubuntu Desktop, ви побачите стандартні програми. Наприклад, це офісні програми, мультимедіа, браузери. Ubuntu-desktop має кілька редакцій з різними оточеннями десктопа. Система містить ті програми, які ми звикли використовувати, наприклад, є офісний пакет для підвищення продуктивності, мультимедійне ПЗ і звичайний для користувачів веб-браузер. Список деяких встановлених утиліт Desktop версії: Movie Player, Gedit, Ubuntu One Music Store, LibreOffice, Thunderbird, Firefox і інші.

Серверна версія Убунту або, простіше кажучи ubuntu serv, - це тільки базові програми, які необхідні для роботи сервера. Пакети серверної версії розроблені з метою забезпечення клієнтського підключення і безпеки системи в цілому.

Наприклад, доступні серверні додатки Убунту:

    поштовий сервер,

    файловий сервер,

    веб-сервер,

    DNS-сервер.

 А також спеціальні пакети для управління хмарною інфраструктурою - cloud-init, cloud-guest-utils, утилітою curl, btrfs і xfs, бібліотеки для організації lvm, гіпервізор контейнерів lxd і програмами для налаштування RAID.

Серверні додатки ubuntu для сервера створені для роботи адміністратора, тому, якщо у вас немає досвіду в цій сфері адміністрування, тоді краще дивитися в бік десктопної версії ОС.


Установка Ubuntu Server та Ubuntu Desktop

Якщо ви встановлюєте ubuntu без графічної оболонки, то це відбувається в звичайному режимі графічного інтерфейсу. Даний тип використовується для домашнього ПК. Графічний інтерфейс або Live-система дозволяє переглядати інтернет-сторінки, слухати музику і дивитися фільми. Також за допомогою терміналу можна вирішити помилки, які з'явилися в процесі установки. Все просто і зрозуміло, як і в процесі установки будь-якої іншої операційної системи на комп'ютер. До всього, в інтернеті дуже багато самих різних інструкцій і покрокових мануалів для швидкої установки ОС десктопної версії. Просто вводите запит "як встановити графічний інтерфейс на ubuntu server", і пошукова система підкине масу варіантів.

Ubuntu Server встановлюється без графічного інтерфейсу, наприклад, серверна версія може використовуватися, як ubuntu server файловий сервер.

За допомогою терміналу ubuntu можна вирішити помилки, які з'явилися в процесі установки

Для установки можна скористатися тільки можливостями клавіатури без використання мишки. Даний варіант буде підходящим для системних адміністраторів і для всіх тих користувачів, які мають досвід роботи з командним рядком. В цілому для цього варіанту також досить вичерпних інструкцій на просторах інтернету за запитом "як встановити ubuntu server".

Зазвичай сервер на Убунту орендують у хостинг провайдерів з уже встановленою системою. Наприклад, можна купити віртуальний сервер - ubuntu vps або ж виділений сервер із встановленим server ubuntu. Таку послугу надають більшість хостинг-компаній, наприклад:

VPS Ubuntu

Графічний інтерфейс

Тепер порівняємо графічний інтерфейс і оточення робочого столу. У Ubuntu Desktop він є, у linux ubuntu server його немає. Все просто. Сервера в основному працюють без використання графічного інтерфейсу. Їм в цьому просто немає необхідності. Всі необхідні команди виконуються віддалено за допомогою SSH доступу. Детальніше про SSH тут. Але, тим не менше, графічну оболонку можна встановити, хоча її і немає за замовчуванням.
На відміну від серверної версії, яка використовується виключно на серверних машинах, Ubuntu Desktop використовуються на комп'ютерах користувачів, тому відповідно графічна оболонка - обов'язковий елемент у таких розділах. Вона є, її можна налаштувати під себе, і це буде нічим не гірше, ніж графічна оболонка Віндовс ОС, наприклад.

Що спільного у Ubuntu Server і Ubuntu Desktop?

Підтримка Ubuntu

Відомо, що є певні терміни підтримки релізів Ubuntu. До версії 12.04 терміни для серверної і десктопної версії відрізнялися. Наприклад, редакції Desktop підтримувалися і оновлювалися 3 роки після виходу, а серверні версії - 5 років. Сьогодні обидва види в LTS-версії мають підтримку на протязі 5 років. Наприклад, Ubuntu 18.04 буде підтримуватися протягом 10 років. Ubuntu lts розшифровується, як довгострокова версія підтримки системи з боку розробників (Long Term Support).

Ядро системи

Обидві версії, і серверна і десктопна, починаючи з ubuntu 12.04, використовують одне ядро ​​Linux. Завдяки цьому користувачі можуть ставити необхідні пакети в будь-яку з редакцій системи і налаштовувати її під будь-які завдання. Наприклад, якщо у вас встановлена ​​Ubuntu Server, і вам важко працювати з командним рядком, ви можете встановити графічний інтерфейс. І навпаки, якщо працюєте з десктопною версією, можете встановлювати необхідні серверні програми.

Обидві версії, і серверна і десктопна, починаючи з ubuntu 12.04, використовують одне ядро ​​Linux.


Що мені використовувати - Ubuntu Server або Ubuntu Desktop?

Якщо ви звичайний користувач комп'ютера, і установка ОС необхідна вам для вирішення щоденних, призначених для користувача завдань, то в даному випадку однозначно необхідна установка Ubuntu-десктоп. Ви отримаєте графічну оболонку для зручної роботи з необхідними додатками. Якщо ви просто хочете замінити роботу з ОС Віндовс на щось інше, то десктопна Убунту - ваш варіант на кожен день. Це спочатку ОС для вашого комп'ютера.

Потрібно вирішувати серверні завдання? Тоді відповідь очевидна. Серверна версія ОС без звичного нам інтерфейсу дозволяє працювати тільки за допомогою термінальних команд. Наприклад, це зручно, коли ви працюєте з віддаленим сервером по SSH. На сервері з Ubuntu зазвичай розміщують додатки, сайти для їх роботи в Інтернеті і тп. Для звичайної щоденної роботи користувача вона не годиться. Сервер на Убунту може також використовуватися під пошту, веб-сервер. Серверну версію можна перетворити в десктоп і навпаки. Це зручно, якщо поки ви ще не до кінця визначилися, що саме потрібно.

Завантажити Убунту сервер або версію для робочого столу можна безкоштовно на офіційному сайті розробників ОС. Якщо вам важко вибрати, яку ubuntu краще поставити, то в даному випадку вибирайте останню стабільну версію з довгостроковою підтримкою.

Сервер на Убунту може також використовуватися під пошту, веб-сервер. Серверну версію можна перетворити в десктоп і навпаки.

І щоб зібрати всю важливу інформацію в одному місці, порівняємо server vs desktop для Ubuntu в спеціальній таблиці.

Критерій порівняння

Ubuntu Server

Ubuntu Desktop

Графічний інтерфейс

Немає

Є

Набір програм

Для роботи адміністратора

Для користувача ПК

Ядро

В новій версіі Linux 5.4

В новій версіі Linux 5.4

Підтримка

Long Term Support

Long Term Support

Призначення

Для вирішення серверних задач

Для щоденної роботи з компютером

Складність роботи

Потрібен досвід роботи з командною строкою

Інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс

ВИСНОВОК

Як бачимо, основні відмінності між даними версіями - це графічний інтерфейс і програми, які встановлені за замовчуванням.

Десктопну версію, звичайно ж, краще використовувати для персонального комп'ютера. Вона буде зручною, якщо ви використовуєте мультимедійне ПЗ. У разі, якщо вам знадобляться конкретні серверні програми, ви зможете встановити їх додатково.

Ubuntu Server - однозначно повинна використовуватися для сервера, в більшості випадків для організації ubuntu hosting. Ви зможете адмініструвати сервер по SSH, а графічну Ubuntu Desktop немає необхідності встановлювати. Серверна версія включає ряд специфічних програм, в такому випадку ви економите час і сили на їх установку, вони вже надані за замовчуванням. Потрібна установка ubuntu server? Замовляйте ВПС з уже встановленою Убунту для роботи.


Close Screen
Alla Rud
Статей: 788
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 1