коментарів
Поділитися статтею:

OS Centos - опис ОС: актуальні версії, плюси і мінуси системи

26.08.2021 1696 на прочитання 10 хвилин

У даній статті ознайомимося ще з одним популярним і актуальним дистрибутивом Linux - Centos (Community ENTerprise Operating System). Комерційна основа - Red Hat Enterprise Linux, ОС з'явилася в 2004 році. Кожна версія підтримується терміном на 10 років, релізи оновлюються з періодичністю в 6 місяців. Система вважається вільним і популярним аналогом RHEL. Відрізняється характерною стабільністю і може відмінно працювати на комп'ютерах з 64-бітної і 32-бітної архітектурою.

Важлива особливість Centos (НЕ sentos) - на даній ОС працюють всі програмні продукти, які розраховані на Linux. Система підтримується ентузіастами, але,тим не менш,нові версії виходять у світ кожні два роки і постійно оновлюються. Процес установки Centos простий і зрозумілий навіть для звичайного користувача, і це зовсім не означає низькопробність системи, навпаки Centos - повноцінна ОС.

На VPS / VDS від компанії ГіперХост операційна система Centos одна з найбільш затребуваних серед користувачів. Якщо вам потрібен centos 7 install, його можна вибрати при оформленні замовлення на VPS, Centos 8 на даний момент доступний для установки на VDS.centos

Centos. Інформація про систему

Centos - популярна серверна ОС, яка використовується для вирішення багатьох завдань користувача, centos установка не займе багато часу. Для початку розберемо основні характеристики системи:

✓оновленнія даної ОС отримують через програму yum;

✓спільнота підтримки, яка швидко зростає;

✓має систему збору, тесту і виправлення помилок;

✓здійснюється підтримка через форуми, є великий і зрозумілий FAQ;

✓є можливість купити платну технічну підтримку у розробників.

Один з найпопулярніших і актуальних релізів - Centos 7, але вже є і 8 версія системи. Розглянемо для початку особливості 7 версії ОС в порівнянні з попередніми релізами centos server:

    1.Оновлення ядра до 3.10.0

    2.Забезпечення Linux Containers

    3.Open VMware Tools і графічні 3D драйвери «з коробки»

    4.За замовчуванням налаштовані OpenJDK-7 - JDK

    5.Забезпечення оновлення з версії 6.5 до 7.0 (тільки з 6.5, багато вагомих змін)

    6.Снапшоти LVM з ext4 і XFS

    7.Перехід на systemd, firewalld і GRUB2

    8.XFS - файлова система за замовчуванням

    9.iSCSI і FCoE в ядрі

    10.Забезпечення PTPv2

    11.Підтримка мережевих карт 40G Ethernet

    12.Забезпечення установки в режимі UEFI Secure Boot на підтримуваному     обладнанні.

 Розглянемо його основні переваги, чому всі користувачі так люблять центос.

 Оновлень в 7 версій дійсно дуже багато, але повторюся, що на сьогодні вже більш актуальною є саме 8 версія популярного Centos.

На сьогодні вже більш актуальною є самє 8 версія популярного Centos.

Переваги Centos ОС

В першу чергу, linux centos приваблює користувачів своєю безкоштовністю на відміну RHEL, яка надається на комерційній основі. З боку технічних аспектів виділимо деякі переваги. Наприклад, невелика centos вікі:

- оперативність репозиторіїв RHEL на високому рівні, чим забезпечується безпека системи;

- використовуються технології GCC, як SSP (захист стека), PIE;

- набір ПЗ актуальний і типовий для сучасних ОС: надаються версії офісних, серверних і девелоперських пакетів, програм і утиліт (KDE та Gnome з compiz і AIGLX, Firefox і Evolution, MySQL і PostgreSQL, Apache і PHP і т.д.);

- надається докладна технічна документація,і є великий штат підтримки ОС, до якого можна звернутися і отримати відповіді на всі запитання по даній системі. Centos команди для роботи в терміналі доступні в будь-якому мануалі, який знаходиться у відкритому доступі в мережі.

Навіть цих переваг досить, щоб вибрати Centos для роботи свого сервера. Centos можна завантажити в будь-якої версії на офіційному сайті розробників. Але також варто звернути увагу на деякі недоліки, які в більшості випадків несуттєві.

Недоліки системи

З приводу недоліків системи, користувачі часто наголошують на тому, що дистрибутив комплектується не завжди свіжими версіями програм, в тому числі ядро ​​Linux теж не завжди нове. Тому дана система не підходить для тих, хто любить щоденні оновлення. Хоча будь-яку систему можна оновити на свій "смак", і цей недолік не буде вважатися таким істотним.

Кому необхідна ОС Centos? Ця операційна система,перш за все,рекомендована організаціям і приватним особам, яким не потрібні дорога ліцензія і обслуговування, а стабільність роботи сервера знаходиться в пріоритеті. Centos для початківців? Відмінна новина - Centos підійде всім початківцям користувачам серверів і адміністраторам з досвідом, адже система не тільки стабільна, але і зручна в щоденній роботі. Якщо ви сумніваєтеся у виборі ОС для сервера, беріть Centos.

У 2020 році підтримка застарілої версії Centos 6 припинена, тому дивіться в сторону 7 або 8 версії системи.

Що нового в Centos 8?

У порівнянні з сьомою версією в Centos 8 відбулися ряд оновлень. Якщо коротко, то вони,насамперед,торкнулися мережевих можливостей, оточення робочого столу, ядра, також поліпшені можливості безпеки. Також є поновлення,пов'язані з веб-сервером і мовами:

    Підтримується Python 3.6 і Python 2.7 в обмеженому режимі .

    Можна використовувати новий Node.js, PHP 7.2, Ruby 2.5, Perl 5.26.

    Оновлені бази даних mysql centos - MariaDB 10.3, MySQL 8.0, PostgreSQL 10, PostgreSQL 9.6, і Redis 5.

    Доступні Apache HTTP Server 2.4 і introduction of nginx 1.14.

    А також Squid 4.4, Varnish Cache 6.0.

В основі CentOS 8 - Fedora 28 і ядро ​​4.18+. Також зверніть увагу, що у восьмій версії системи стандарти TLS 1.0 і TLS 1.1 є застарілими.

Нова версія з'явилася на світ 24 вересня 2019. Centos 8 огляд, де набагато більше про нові можливості,в окремій статті:


Якщо ви хочете почати роботу з Centos 8,і вам потрібна установка centos 8, ви можете вибрати цю ОС на VDS серверах від ГіперХост.

VDS c Centos 8

Порівняння Centos OS, Debian, Ubuntu

Ці три дуже популярних дистрибутива Лінукс найбільш часто використовуються на серверах. Порівняємо їх основні відмінності для роботи на серверній машині в таблиці нижче. Отже, яка різниця між Centos, Debian, Ubuntu?

Критерій порівняння

Centos

Debian

Ubuntu

Важкість освоєння

Середня

Середня

Легка

Спільнота

Невелика

Велика

Дуже велика

Оновлення

Не часто

Раз в 2 роки в рамках 1 релізу

2 раза в рік

Підтримка Cpanel

Є

Немає

Немає

Кількість мануалів

Мало

Багато

Дуже багато

Панелі керування, що підтримуються

ISPmanager, VestaCP, FastPanel

ISPmanager, VestaCP, FastPanel

ISPmanager, VestaCP, FastPanel

Використання на ПК

Майже не використовують

Майже не використовують

Використовують

Висновок статті

Centos - стабільна і затребувана операційна система, яка в основному використовується на серверній машині. Сьогодні найактуальнішою є саме восьма версія системи, в якій були включені всі оновлення, що дозволяють працювати ОС ще більш стабільно і продуктивно. Якщо ви готові працювати з Centos, то будьте ще готові і до того, що в Мережі не так багато вичерпних інструкцій по роботі з нею. Але,якщо ви вибираєте віртуальний сервер для роботи, то в даному випадку рекомендуємо саме Centos для стабільності і швидкої роботи, особливо це актуально, якщо на сервер потрібна установка панелі управління Cpanel.

Оновлень небагато, співтовариство обмежене, але,як тільки ви розберетеся в основах роботи Центос, то більше не проміняєте її на інший будь-який дистрибутив. Звичайно ж, мова йде саме про вибір ОС для роботи сервера. Для домашнього використання система не підходить. Сподіваюся, дана стаття відповіла на питання,що таке centos, і допоможе з вибором системи для сервера.

Потрібен centos сервер? Звертайся в ГіперХост!

Сервер з Centos


Close Screen
Alla Rud
Статей: 1186
Оцініть статтю:


Дякую за відгук
Рейтинг: 5 з 5 Голосів: 2