Hyper Wiki - відповіді на поширені запитання

Що таке DNS і DNS-записи?

DNS (англ. Domain Name System - система доменних імен) - це комп'ютерна розподілена система для отримання інформації про домени. Найчастіше використовується для отримання IP-адреси на ім'я хоста (сайту). Також за допомогою DNS можна дізнатися про хостинг-провайдера, який обслуговує домен. Наприклад, наш хостинг використовує NS записи: dns1.hyperhost.ua, dns2.hyperhost.ua, а віртуальні сервери vps1.hyperhost.ua, vps2.hyperhost.ua.

Навіщо потрібні сервери DNS?

Що таке сервер DNS? Це інструмент системи доменних імен. Саме за допомогою ДНС серверів працюють доменні імена в інтернеті. DNS сервери - це служба, яка зберігає ресурсні записи доменів та забезпечує їхню роботу. Якби ДНС не існувало, то для доступу до сайтів користувачам доводилося запам'ятовувати цифри, а не домени.

ДНС сервер – це спеціальна технологія, в якій зберігається важлива інформація та забезпечується життєздатність інтернет системи. Це не віртуальна система, вона фізично зберігається на спеціальних пристроях формату записів. Робота ДНС забезпечується також програмним забезпеченням.

Кореневі DNS сервери зберігають інформацію про кореневу ДНС зону. Кореневі сервери управляються різними операторами по всьому світу.

Як і навіщо прописувати DNS для домену?

Якщо ви власник домену, то що таке днс адреса сервера ви повинні знати. Саме власник домену прописує вручну ДНС для імені сайту в налаштуваннях доменного імені. Дізнатися ці записи можна у хостинг-провайдера, де розміщується сайт. Якщо сайту ще немає, ви можете використовувати ns сервера свого реєстратора. Час оновлення DNS інформації залежить від доменної зони, а також від регіону, з якого відбувається перевірка. У деяких випадках оновлення може тривати до 72 годин. Щоб дізнатися про DNS конкретного домену, необхідно скористатися сервісом Whois. У полі перевірки NS-сервер ви побачите необхідну інформацію.

Принцип роботи серверів DNS

У рядок веб-браузера користувач вводить ім'я сайту, потім йде перенаправлення та пошук збігів між IP адресою та доменним ім'ям. Якщо збіг є, браузер робить відповідний запит та у відповідь дає інформацію користувачеві. Якщо збігів немає, запит буде перенаправлено кореневому серверу. Далі знову відбувається перенаправлення від кореневого сервера на сервер першого рівня, далі йде запит до сервера другого рівня. Запити передаються, доки відповідь не буде знайдена.

Зворотний запит DNS відбувається навпаки, коли користувач за допомогою IP намагається дізнатися домен.

Що таке зона DNS?

Зона DNS - це частина DNS під конкретним управлінням групи DNS серверів, як мінімум двох - первинного і вторинного. У первинному зберігаються оригінальні файли, вторинний отримує дані первинного і іноді вимагає оновлення бази даних. Саме завдяки первинному серверу відбувається кешування інформації. Записи доменів створюються в зонах DNS конкретних доменів.

Типи DNS-записів:

Що таке ДНС та DNS записи? Записів налічують кілька типів, всі вони забезпечують коректну роботу доменів:

  • Запис A (address record) або запис адреси пов'язує ім'я хоста з IP-адресою. Наприклад, запит A-запису на ім'я referrals.icann.org поверне його IP адресу - 192.0.34.164

  • Запис AAAA (IPv6 address record) пов'язує ім'я хоста з адресою IPv6. Наприклад, запит AAAA-запису на ім'я K.ROOT-SERVRS.NET поверне його адресу IPv6 — 2001:7fd::1

  • Запис CNAME (canonical name record) або канонічний запис імені (псевдонім) використовується для перенаправлення на інше ім'я.

  • Запис MX (mail exchange) або поштовий обмінник вказує сервер обміну поштою для певного домену.

  • Запис NS (name server) вказує на DNS-сервер для певного домену.

  • Запис TXT - це спеціальний запис, який відображається у текстовому форматі, може містити будь-які примітки.

  • Запис SPF містить інформацію про сервери, які можуть надсилати листи з доменного імені. Використовується для підвищення безпеки.

  • Запис PTR або зворотний ДНС запис використовується для зв'язки IP та канонічного імені, для фільтрації пошти.

  • Запис SOA містить дані про сервер, на якому зберігається домен. Це еталонний запис, який необхідний для роботи ДНС системи.

DNS система створена для легкого пошуку інформації в Мережі, завдяки DNS сайти мають символьні доменні назви і забезпечується надійність доступу до веб-ресурсів та їх швидка робота.